Erişilebilirlik

Almanya'ya Göç Rekoru


Berlin'in ünlü Brardenburg Kapısı
Euro krizinden yara almadan çıkan Almanya, son yirmi yılın en yüksek göç oranına ulaştı. Ülke ekonomik gelişimi, azalan işşiz sayısı ve sosyal güvenceleri ile Euro krizinden etkilenen Yunanistan, İspanya ve İtalya gibi ülkeleri terk ederek kendine yeni bir gelecek kurmak isteyenler için çok cazip bir konumda.

Federal İstatistik Dairesi’nin sayılarına göre geçen yıl bir milyon 80 bin kişi Almanya'ya geldi, 711 bin kişi ise ülkeyi terk etti. Almanya’ya gelenlerin sayısı ülkeyi terk edenlerin sayısından rekor bir oranla yaklaşık 400 bin daha fazla çıktı.

Nitekim Almanya’ya yeni bir yaşam kurmak için gelenlerin yüzde 60’ını Avrupa Birliği ülkeleri vatandaşları oluşturuyor. İlk sırada Polonya’dan gelenler yer alıyor, Romanya, Macaristan ve Bulgaristan vatandaşlarının yanısıra, krizle boğuşan AB üyesi ülkelerden Almanya’ya göç edenlerin sayısında patlama yaşanıyor.

Geçen yıl hemen hepsi kalifiye en az 34 bin Yunanlı ülkesini terk edip Almanya’ya taşındı. Alman ekonomi çevreleri başta İspanya ve Portekiz olmak üzere gelen yeni göçmenlerin çoğunluğunun üniversite mezunu mesleki deneyimi olanlardan oluştuğunu ve sayelerinde, Almanya'daki kalifiye iş gücü açığının da bertaraf edilebileceğini belirtiyorlar.

Verilere göre ülkeye giriş yapan göçmenler sıralamasında Türkiye yedinci sırada yer alıyor. 80 bin Türk vatandaşının Almanya’ya geldiği, bunun karşılığında yaklaşık 50 bin kişinin Türkiye döndüğü belirtiliyor. Uzmanlar Türkiye’ye dönenlerin genelde 40 yaşın altında, eğitimli ve kalifiye insanlardan oluştuğu görüşünde.

Almanya'da yaklaşık 7 milyon yabancı uyruklu kişi yaşıyor. Alman vatandaşlığına geçmiş olanlar ve çocukları da bu hesaba katılırsa, bu sayı 15 milyon civarında. İstatistik Dairesi’nin verilerine göre, 190 ülke vatandaşının yaşadığı ülkede Türk vatandaşlarının sayısı 1 milyon 575 bin 717. Bunun dışında yaklaşık bir milyon Alman vatandaşı olan Türkiye kökenli göçmenden bahsediliyor.

İstatistiklere bakıldığında, ‘Almanya bir göç ülkesidir’ saptaması yapmanın çok kolay olduğunu söyleyen Sol Parti’den Federal Meclis milletvekili Sevim Dağdelen, uyum politikalarının ve göçmenlerin algılanışının bu gerçeği yansıtmadığını savunuyor.

Öte yandan Almanya’daki aşırı sağcılarla ilgili son sayılarda açıklandı. Buna göre güvenlik birimleri 21 bin 750 kişiyi aşırı sağcı olarak tanımlıyor. 2008′de yaklaşık 30 bin olan aşırı sağcı sayısının gerilemesine rağmen bu gruplar içinde şiddete yönelebilecek kişilerin oranının arttığını belirten yetkililer, 9 bin 600 kişinin şiddet kullanmaya hazır olduğunu belirtiyor.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:14 0:00
Linki indirmek için
XS
SM
MD
LG