Erişilebilirlik

Almanya Obama'nın Kazanmasına Sevindi


Berlin'de ABD Başkanlık seçim sonuçlarını izleyen Almanlar
ABD’de yapılan başkanlık seçiminde Başkan Barack Obama’nın yeniden seçilmesi ülkenin en önemli partnerlerinden biri olarak tanımlanan Almanya'da olumlu yankı buldu ve özellikle Sosyal Demokrat ve Yeşiller'de de büyük sevince yol açtı.

Ülkenin önde gelen tüm televizyon kanallarının sabaha kadar canlı yayınlarla aktardığı Amerikan seçimlerde sonucun netleşmesi üzerine bir açıklama yapan Başbakan Angela Merkel, Başkan Obama'nın Almanya ve diğer Avrupa Birliği ülkeleriyle son dört yıl içinde yakın işbirliği yaptığını, bu ilişkilerin şimdi daha da ilerleyebileceğini söyledi.

Obama'yı geride kalan dönemde çok iyi tanıma fırsatı bulduğunu belirten Merkel, iki ülke arasındaki ilişkilerin transatlantik ilişkiler açısından da önemine vurgu yaptı. Dünya çapındaki mali ve ekonomik krizin aşılamasında, Afganistan'daki durum ve İran'ın nükleer çalışmaları gibi konularda işbirliğinin önemine vurgu yapan Almanya Başbakanı, Obama'ya yolladığı kutlama mesajında ise, kendisini en kısa zamanda Berlin'e davet ettiğini ifade etti. Barack Obama'nın geride kalan dört yılda Berlin'e resmi ziyaret yapmaması iki lider arasında anlaşmazlık olduğu şeklinde yorumlanmıştı. Alman medyasına sızan haberlere göre, Merkel'in danışmanları ABD'deki seçim öncesinde Obama'nın danışmanları ile seçim sonrasında olası bir Almanya ziyaretinin ön hazırlığını yaptı.

Buna göre Obama'nın önümüzdeki yıl sonbaharda yapılacak Almanya Federal Parlamento seçiminden önce, ilkbahar aylarında Berlin'e gelmesi bekleniyor. Öte yandan ana muhalefetdeki Sosyal Demokrat Parti SPD'nin Parlamento Grup Sözcüsü ve eski Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Obama'nın yeniden seçilmesini Avrupa için çok olumlu olarak tanımladı ve toplumsal dengeden yana olması sebebiyle Obama'nın seçime sevindiklerini söyledi. 2013'de Almanya'da genel seçimler yapılacağını hatırlatan Steinmeier, 2008'de patlak veren ekonomik krizin etkilerine daha sosyal adaletçi bir yaklaşımla cevap veren politikaların Almanya'da da iktidara geleceğini savundu.

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir ise Amerikan seçmeninin yaptığı tercihin ve Obama'nın zaferinin Almanya'daki muhafazakar partilerin göçmenler ve etnik azınlıklara yönelik olumsuz tutumlarını değiştirmelerine yol açmasını umduğunu belirtti. Almanya'daki Türk kökenli lobi örgütleri ve siyasetçilerin büyük çoğunluğu sosyal medyada Obama'nın seçilmesi ile ilgili sevinçlerini ifade ederken, Leipzig Üniversitesi Uluslararası Siyaset Profesörü Alparslan Yenal, Başkan Barack Obama’nın başladığı projeleri şimdi bitirme şansına sahip olduğunu ifade ediyor.

Seçim öncesinde yapılan kamuoyu araştırmalarında eğer oy hakları olsaydı Almanların yüzde 93'nün Obama’yı destekleyeceğini ortaya çıkmıştı.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:30 0:00
Linki indirmek için
XS
SM
MD
LG