Erişilebilirlik

'Almanya'nın Nobeli' Türk Profesörün


Bilim dünyasında çok saygın bir yeri olan ve ‘Almanya’nın Nobel'i’ olarak tanımlanan ‘Leibniz Ödülü 2013’ Bochum Ruhr Üniversitesi'nden Prof. Dr. Onur Güntürkün'e verilecek.

1993 yılından bu yana Bochum Ruhr Üniversitesi’nde insan beyninin sırlarını çözmek amacıyla bilimsel araştırmalar yapan Güntürkün, beynin algılama, öğrenme ve karar verme süreçlerini açıklama konusunda bilimsel çevrelerde son yıllarda büyük ilerleme kaydedildiğini ve kendi çalışmalarının buna katkıda bulunduğunu belirtiyor.

Yaşamını tekerlekli sandalyede sürdüren Profesör Onur Güntürkün, yıllarca güvercinlerdeki beyin asimetrisinin oluşum sürecini ve mekanizmalarını araştırdığını ve bundan yola çıkarak insanların beynindeki düşüncenin nasıl oluştuğunu çözebildiğini anlatıyor.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:00 0:00
Linki indirmek için

Leibniz Ödülü Prof. Güntürkün'e verilen ilk ödül değil, daha önce 1995’te Almanya’nın en saygın bilim ödüllerinden Krupp Bilim Ödülü’nü, 2007’da TUBİTAK Özel Ödülü’nü ve 2009’da da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından TBMM Üstün Hizmet Ödülü’nü alan Güntürkün, Leibniz Ödülü’nün özel bir önemi olduğunu vurguluyor.

Prof. Güntürkün, çalışmalarının Türkiye’de de takip edildiğini ve oradaki bilimsel çevrelerle bağlarının sıkı olduğunu ifade ediyor.

1958 İzmir doğumlu Güntürkün, uluslararası bilim çevrelerinde ‘Nobel Tıp Ödülü’nü kazanacak ilk Türk ‘ olarak tanımlanıyor.

Prof. Dr. Onur Güntürkün Leibniz Bilim Ödülü’nü 19 Mart 2013 tarihinde Berlin’de düzenlenecek törenle Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un elinden alacak.
XS
SM
MD
LG