Erişilebilirlik

'Almanya'nın Göçmenlere İhtiyacı Var'


'Almanya'nın Göçmenlere İhtiyacı Var'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:26 0:00

Yeşiller Partisi Berlin Eyalet Parlamentosu milletvekili Canan Bayram, refah içindeki Almanya’yı sorumluluğu başkalarına atmaya çalışmakla suçluyor ve Almanya’nın yaşlanan nüfusu ve eleman eksikliği nedeniyle göçmenlere her zamankinden fazla ihtiyaç duyduğunu söylüyor

Mülteci politikalarıyla ilgili tartışmalar Almanya gündemini belirleyen konuların başında geliyor. İçişleri Bakanlığı’na göre geçen yılın ilk 9 ayında 158 bin kişi Almanya’ya iltica etti. Suriye ve Irak’taki çatışmalardan kaçanlarla diğer ekonomik mültecilerin sayısının daha da artması bekleniyor.

Almanya’ya ulaşabilen mültecilerin ortalama yüzde 20’sinin iltica talebi kabul ediliyor. Almanya, Avrupa Birliği'nin en fazla mülteci kabul eden ülkesi. Yeşiller Partisi’nin Berlin Eyalet Parlamentosu milletvekili ve mülteci politikaları sözcüsü Canan Bayram, refah içindeki Almanya’nın sorumluluğu başkalarına atmaya çalıştığı eleştirisinde bulunuyor.

Geçen hafta Akdeniz’de Libya açıklarında yaşanan ve en az 800 mültecinin yaşamına mal olan trajediden sonra, mülteci politikaları ile ilgili tartışmalar Almanya gündemini belirleyen konu. Arka arkaya gelen gelen kitlesel ölümlere verilen tepkiler yaşanan her yeni dramda biraz daha artıyor.
Sayıların kanıtladığı gerçek, ülkelerindeki kaos, terör ve iç savaşlardan kaçan çaresiz insanların daha güvenli bir ülke arayışının devam edeceği. Bu arayışta AB’nin en refah ülkesi Almanya odak konumunda.

Alman Federal İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre geçen yılın ilk 9 ayına kadar 158 bin kişi Almanya’ya iltica etti. Bu sayının bu yıl 300 bini rahatlıkla aşacağından yola çıkılıyor. Suriye ve Irak’taki çatışmalardan kaçan ile diğer ekonomik mültecilerin sayısının artmasıyla birlikte bu sayının 500 bine kadar çıkabileceği de varsayılıyor. Genelde İtalya ve Avusturya üzerinden geçen güzergahla Almanya’ya ulaşabilen mültecilerin ortalama yüzde 20’sinin iltica talebinin kabul edildiğini biliniyor. Diğerleri ise geçici olarak yada illegal bir konumda Almanya’da kalıyor veya geri kabul anlaşmasını imzalayan ve çıkış noktaları olan Libya’ya iade ediliyor.

Alman siyaseti ise giderek büyüyen ve toplumda değişik tepkilere neden olan bu soruna acil çözüm arıyor. Federal Hükümet’in çizgisi, öncelikli olarak mültecileri Akdeniz’de taşıyan insan kaçakçılarına karşı savaş açılması ve aynı zamanda Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında mülteci paylaşımının adil yapılması gerektiği şeklinde. Avrupa Birliği'nin en fazla mülteci kabul eden ülkesi olan Almanya, ‘yerel yönetimlerinin dünya çapındaki mülteci krizlerini tek başına çözebilecek yapıda olmadığına’ her fırsatta vurgu yapıyor. Yeşiller Partisi’nin Berlin Eyalet Parlamentosu milletvekili ve mülteci politikaları sözcüsü Canan Bayram, refah içindeki Almanya’nın sorumluluğu başkalarına atmaya çalıştığını ifade ederek, bu tavrı eleştiriyor.

Mültecilerin yasal yollarla gelemediğinin ve başka çıkar yol olmadığı için Akdeniz’de hayatlarını tehlikeye attığının altını çizen Canan Bayram, Almanya’nın yaşlanan nüfusu ve eleman eksikliği nedeniyle mültecilere ve göçmenlere her zamankinden fazla ihtiyaç duyduğunu, bu yüzden daha fazla mülteci kabul etmesinin kendi çıkarına olacağını savunuyor.

Bazı siyasetçilerin ve son aylarda baş gösteren İslam ve mülteci karşıtı Pegida hareketinin sığınmacı konusunu popülist yaklaşımlarla kendi politik çıkarları için kullandığını söyleyen Yeşiller Partisi Mülteci Politikaları Sözcüsü Canan Bayram, siyasetçilerin buna karşı çıkarak mülteci kabul kültürünün halk tabanında yaygınlaşmasına katkıda bulunmasını istiyor.

Federal Kriminal Dairesi’nin verilerine göre son aylarda mülteci yurtlarına kundaklama girişimi gibi toplam 86 saldırı düzenlendi. Son olarak Aşağı Saksonya eyaletindeki Tröglitz’de mülteci yurdu olarak planlanan binanın kundaklanması büyük tepki çekti. Geçen Pazartesi ise başkent Berlin'de mültecilerin kalması için hazırlanan konteyner kampın bekçisinin, Neonazilerin saldırısına uğradığı bildirildi. Berlin polisinin yaptığı açıklamaya göre, söz konusu kampın önüne gelen üç Neonazi, yabancı düşmanlığı içeren slogan atarak, kamp bekçisinin kafasına şişe fırlattı.

XS
SM
MD
LG