Erişilebilirlik

Almanya’dan Sığınma Talep Eden Türk Vatandaşı Sayısı %55 Arttı


Alman hükümetinin verilerine göre Türkiye’de geçen yılki başarısız darbe girişiminin ardından Almanya’dan sığınma talep edenlerin sayısı ciddi şekilde arttı ve artmaya devam ediyor.

Almanya’ya, Ocak ve Ağustos ayları arasında 4 bin 408 Türk vatandaşı sığınma başvurusu yaptı. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde 2 bin 836’ydı. Federal Göç ve Sığınma Ofisi’ne göre Almanya’ya yapılan sığınma başvurularında yüzde 55,4 oranında artış yaşandı.

Almanya İçişleri Bakanlığı’ndan bir sözcü de artışı doğruladı. Sözcü, artışın nedeniyle ilgili açıklama yapamayacaklarını, insanların neden sığınma istediğiyle ilgili inceleme yapmadıklarını söyledi.

Almanya İçişleri Bakanlığı Nisan ayında 262 Türk diplomatın ve ordu mensubunun 15 Temmuz darbe girişiminin ardından sığınma başvurusunda bulunduğunu açıklamıştı.

Darbe girişiminin ardından Türkiye’de 40 binden fazla kişi tutuklandı, ayrıca kamu ve özel sektör ile ordudan 100 binden fazla kişi görevinden alındı.

Almanya’nın ana akım siyasi partileri Türkiye’de muhaliflere yönelik baskıyı sık sık eleştiriyor. Eski Savunma Bakanı Fikri Işık, Ocak ayında Almanya’dan darbeyle bağlantısı olduğunu düşünülen 40 kadar üst düzey eski askerin sığınma taleplerini kabul etmemesini istemişti.

2017’nin başından itibaren sığınma talep eden Türkler'in dörtte birinden azına Almanya tarafından sığınma hakkı verildi. Almanya’nın sığınma hakkı verdiği kişilerin sayısı geçen yıla göre üç kat artmış bulunuyor.

XS
SM
MD
LG