Erişilebilirlik

Almanya’dan Seçimler Öncesi Rusya Uyarısı


İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ve İç İstihbarat Teşkilatı BfV Başkanı Hans-George Maassen

Almanya İç İstihbarat Teşkilatı Başkanı ile İçişleri Bakanı Rusya’nın siber saldırılara kalkıştığını ve yetkililerin 24 Eylül’de yapılacak genel seçimlerde bu yönde teşebbüsler beklediğini açıkladı.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Alman Parlamentosu’ndan 2015’te büyük bir siber saldırı sonucu çalınan belgelerin gelecek haftalarda sızdırılarak, kabine üyeleri ve milletvekillerine zarar verebileceğini belirtti. Söz konusu belgeler şu ana kadar herhangi bir yerde yayınlanmadı.

Almanya İç İstihbarat Teşkilatı BfV Başkanı Hans-George Maassen de bu tür saldırıların bir siyasi partiyi zayıflatma amacı taşımayabileceğini fakat demokrasinin işleyişine olan inanca zarar verebileceğini kaydetti.

Bir uyarı da radikallerle ilgili

Maassen radikal İslamcıların Almanya’da saldırı düzenleme ihtimali olduğu konusunda da uyarıda bulundu.

İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ile Alman iç istihbaratının yıllık raporunu sunan BfV Başkanı, bireysel ya da terör gruplarınca daha fazla saldırının beklenmesi gerektiğini söyledi.

Maassen, Almanya’da 10 bin kişinin Selefilerle bağlantılı olduğunu, hepsinin şiddet yanlısı olmadığını da belirtti.

De Maiziere ise 680 aşırılık yanlısının saldırı düzenleme riski olduğunu kaydetti.

Tunuslu Anis Amri takip altında olmasına rağmen, Berlin'de Aralık ayında kamyonla Noel pazarı kalabalığına dalmıştı. 12 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda onlarcası da yaralanmıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG