Erişilebilirlik

Almanya’dan Müslümanlar’a Zeytin Dalı


Almanya’nın Hamburg eyaletinde Müslümanların yasal haklarını hukuki bir zemine oturtmak amacıyla Müslüman cemaatlerle ‘Devlet Anlaşması’ yapıldı. Anlaşmayla Müslümanlar; eyaletteki Protestan, Yahudi ve Katoliklerle yasal olarak eşit hale gelirken, Sünnilerle ve Aleviler’i temsil eden kuruluşların imzasını taşıyan sözleşmeyle Müslümanlar’ın dini vecibeleri yerine getirme hakları garanti altına alınıyor. Müslüman çocukların bayram günlerinde okula gitmeme hakkına paralel olarak yetişkinlerin de çalıştıkları yerlerden dini bayramlarda izin alma hakkı, okullarda İslam dini dersi verilmesi ve Müslümanlar’ın İslami kurallara göre defnedilmesi gibi konuları içeren anlaşma, dinsel ayrımcılığın engellenmesini de kapsıyor.

Müslümanlar’ın topluma ait ve İslam’ın diğer dinlerle eşit olduğunu belgelemesi açısından son derece önemli olarak tanımlanan bu anlaşmanın taraflarından Diyanet İşleri Türk İslam Birliği DİTİB Kuzey Almanya Başkanı Zekeriya Altuğ, “Devlet Anlaşması’nı sadece Hamburg için değil, tüm Almanya’ya verilen bir mesaj” şeklinde tanımlıyor.

Almanya'da Köln Eyalet Mahkemesi'nin, sünnetin ‘yaralama’ suçu olduğu yönündeki kararıyla başlayan tartışmaları anımsatan Zekeriya Altuğ, bu anlaşmanın uzun vadeli olarak Alman halkının İslam’a karşı önyargılarını değiştirebileceği görüşünde.

Sözleşme ile Cem evlerinin inanç ve ibadet merkezi olduğu da resmen kabul edildi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu, varılan uzlaşmanın Hamburg’da değil dünyada tarihi bir olay olduğunu belirtti. Federasyonun açıklamasında, “Geldiğimiz ülkelerde verilmeyen haklar bu ülkede problemsiz olarak veriliyor” denildi.

Hamburg Eyalet Senatosu’nda imzalandıktan sonra eyalet meclisinde tartışılacak olan anlaşma burada da onaylanırsa, Ekim ayında yürürlüğe girecek.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:33 0:00
Linki indirmek için
XS
SM
MD
LG