Erişilebilirlik

Almanya'daki Türkler'in Gönlü 'Panzerler'de


Bugün Portekiz'le yapacağı G Grubu maçı için Brezilya'nın Salvador kentine varan Alman Milli Takımı. Mesut Özil de (ortada) takımın favori oyuncularından.

Şimdiye kadar üç kez Dünya Şampiyonluğu bulunan Almanlar, Brezilya’daki şampiyonada da büyük favorilerden biri durumunda. Almanya aynı zamanda G Grubu'nda ABD'nin de rakibi. Berlin muhabirimiz Cem Dalaman Almanya'daki Türkler'in görüşlerini aldı

“Futbol basit bir oyundur. 11’er kişilik iki takım arasında oynanır. Top iki takımın kaleleri arasında gidip gelir. Oyunun sonunda ise Almanlar kazanır.” İngiltere futbolunun efsanevi isimlerinden Gary Lineker’in Alman futbolu ile ilgili biraz ironi biraz tarihi gerçekleri içeren bu sözlerini dünyada birçok futbolsever paylaşıyor.

Almanya futbolda sürekli başarı denince akıllara gelen ilk takımlardan biri. Şimdiye dek üç kez Dünya Şampiyonluğu bulunan Almanlar, Brezilya’daki şampiyonada da büyük favorilerden biri durumunda. Bulunduğu grupta Portekiz, Gana ve ABD ile karşılaşacak olan ve futbolseverlerin ‘Panzerler’ şeklinde tanımladığı Alman milliler, bahisçilere göre Brezilya’dan sonra kupaya en yakın ikinci aday.

Amerika’nın Sesi Türkçe’nin mikrofonunu tuttuğumuz sokaktaki vatandaşlar da çoğunlukla ‘Almanya kupayı dördüncü kez alır’ diyor.
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:30 0:00
Linki indirmek için

Uzmanlar futbolun Almanya’da kendi başına bir sektör olduğunu, yapılan büyük yatırımların ve Alman Futbol Federasyonu bünyesindeki 26 bine yakın kulübün başka ülkelerle kıyaslanamayacak bir başarı ile adeta bir futbolcu üretim fabrikası gibi çalıştığını belirtiyor. Ülkede, dile kolay yaklaşık 7 milyon lisanslı futbolcu var.

Son yıllarda gözlemlenen bir durum ise futbolun, göçmenlerin en büyük tutkularından biri olması ve Türkiye kökenli göçmen gençlerin giderek artan oranda Alman liglerinde ve Alman milli takımlarında kendilerine yer edinmesi. Geçen lig sezonunda 19 Türkiye kökenli futbolcu Bundesliga takımlarında top koştururken, istatistiklere göre, Bundesliga’nın yanı sıra ikinci ve üçüncü lig takımlarının alt yapısında yer alan futbolcuların yüzde 20'si Türkiye kökenli, daha alt liglerde yer alan Türk futbol kulüplerinin sayısı ise 1200 civarında.

Alman Milli Takımı da, 2006’dan bu yana çok sayıda göçmen kökenli oyuncuyu barındıran kadrosu ile dikkatleri üzerine çekiyor. Yeni nesil Alman millilerde Türkiye, Tunus, Polonya, Bosna, Nijerya asıllı genç oyuncuların kendilerine yer bulabilmiş olması, uyum sürecinin başarılı bir sonucu olarak yorumlanıyor.
Almanya'nın Münster kentindeki hayvanat bahçesinin sevimli maskotu olan Norman adındaki armadillo, bugün Salvador'da Portekiz'le oynanacak maçın favorisi olarak Almanya'yı seçiyor. 2010 Dünya Kupası'nda kazanan takımları doğru seçen Paul adlı bir ahtapot, gönüllere taht kurmuştu
Almanya'nın Münster kentindeki hayvanat bahçesinin sevimli maskotu olan Norman adındaki armadillo, bugün Salvador'da Portekiz'le oynanacak maçın favorisi olarak Almanya'yı seçiyor. 2010 Dünya Kupası'nda kazanan takımları doğru seçen Paul adlı bir ahtapot, gönüllere taht kurmuştu


Aynı zamanda Klose, Podolski ve Khedira gibi oyuncular birçok göçmen genç için başarı yolunda örnek oluşturuyor. Bu bağlamda en çok adı geçen isim ise 2009 yılından bu yana ‚panzerlerin‘ vazgeçilmez isimlerinden olan Mesut Özil. Özil’in Almanya formasını giyme kararı başta Başbakan Angela Merkel olmak üzere pek çok kişi tarafından ‘başarılı bir uyum örneği’ olarak değerlendirilmişti.

Bir süre Real Madrid’te forma giyen, şimdi ise Arsenal takımında top koşturan Özil’in Türkiye yerine Almanya Milli Takımı'nı tercih etmesinden sonra Türkiye’den menajer ve antrenörler Alman kulüplerini tarayarak Alman disiplini ile yetişen genç yetenekleri keşfedip, Türk futboluna kazandırma yarışı vermeye başladı.
2014 Dünya Kupası'na katılan Alman Milli Takımı kadrosu
2014 Dünya Kupası'na katılan Alman Milli Takımı kadrosu


Genç futbolcuların milli takım tercihleri Alman ve Türk kamuoyunda gündem oluşturmaya devam ederken, uzmanlara göre iki ülke arasında ‘yetenek avcılığı savaşı’ sürüyor. Son olarak son dönemlerde Almanya futbolunun yetiştirdiği en yetenekli futbolcular arasında gösterilen Emre Can'ın Türkiye A Milli Takımı'nı mı yoksa Almanya A Milli Takımı'nı mı seçeceği merak konusu. Emre Can’ı A Milli Takım'a kazandırmak isteyen Türkiye Futbol Federasyonu’nun yoğun çaba gösterdiği, buna karşılık Almanya Futbol Federasyonu'nun da ülkede tutmak için genç futbolcuya yoğun baskı kurduğu biliniyor.
XS
SM
MD
LG