Erişilebilirlik

Almanya'da Yaşayan Her İki Türk'ten Biri Türkiye'ye Dönmek İstiyor


Federal İçişleri Bakanlığı tarafından yaptırılan bir araştırmaya göre Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli göçmenler arasında özellikle gençler arasında Türkiye’ye dönmek isteyenlerin sayısı giderek artıyor. Aynı araştırmaya göre muhafazakar değerlere sahip çıkan ve kendini dindar olarak tanımlayan Türkiye kökenli göçmenlerin oranı da yükseliyor. Buna göre araştırmada fikri sorulanların yüzde 37’si kendini İslam’a bağlı ve dindar olarak tanımlıyor.

Araştırmanın Alman medyasında en çok yankı bulan sonuçlarından biri, Almanya’da yaşayan her üç Türkiye kökenli gençten ikisinin Selefiler’in ücretsiz Kur’an dağıtmasını doğru bulması. Selefiler’in Almanca Kur’an dağıtımı Alman kamuoyunda büyük tepkilere neden olmuştu. Info GmbH adlı kuruluş tarafından yapılan ve 1011 kişinin görüşünün sorulduğu araştırmaya göre, Türkiye kökenli göçmenlerin çok büyük bölümü Almanya’ya gelme ve burada yaşama kararlarının doğru olduğuna inanıyor. Ancak aynı zamanda Türklerin yüzde 45'i Almanya'yı terk ederek, Türkiye'ye geri dönmenin ve orada yaşamının hayalini kuruyor.

Araştırmaya göre, Türkiye'ye geri dönmek isteyenlerin çoğunluğu da gençlerden oluşuyor. Özellikle yaşı 19 ile 25 arasındaki gençlerin yüzde 67’si vatanları olarak Türkiye’yi tanımlarken, yüzde 19’su ise Türkiye’nin ekonomik şartlarının daha iyi olduğunu belirterek orada iş bulma şanslarının daha yüksek olduğunu düşünüyor. Uzmanlar Almanya'da yaşayan Türkiye kökenli gençlerin, karşılaştıkları ayrımcılığın da Almanya'dan ayrılmak istemelerinde etkili olduğuna işaret ediyor.

Araştırmaya göre, dış görünüşünden Türk olduğu anlaşıldığı için hakarete uğradığını söyleyenlerin oranı yüzde 29. Türkiye kökenlilerin yarıya yakınının Almanya’dan ayrılmayı düşünmesinin Alman politikası ve toplumu tarafından dikkate alınması gerektiğini savunan Berlin Türk Toplumu Sözcüsü Serdar Yazar, Alman yetkililerin on yıllardır burada yaşayan Türkiye kökenlilerin uyumu yerine İspanya ve Yunanistan gibi ülkelerden gelen kalifiye elemanları ön plana çıkarmasını eleştiriyor.

Resmi verilere göre Almanya'da 1 milyon 607 bin civarında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yaşıyor. Alman vatandaşı olanlarla birlikte Türkiye kökenli toplam insan sayısı ise 3 milyona yakın olarak tahmin ediliyor.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:39 0:00
Linki indirmek için
XS
SM
MD
LG