Erişilebilirlik

Almanya‘da Yabancı Diplomalara Onay Geliyor


Almanya‘da Yabancı Diplomalara Onay Geliyor

Uzmanların tahminlerine göre 2025 yılına kadar 6,5 milyona yakın iş gücünün azalacağı Almanya'da kalifiye eleman eksiği en önemli sorunlardan biri. Orta vadeli olarak ülkenin ekonomik gücünü sarsabilecek bir gelişme olarak tanımlanan ve yaşlanan Alman toplumunun aynı zamanda nüfusunun azalması ile de bağlantılı olan bu durumun sadece kalifiye göçmen eleman göçü ile kapatılabileceğine dikkati çeken ekonomistler ülkenin 2020’li yıllardan itibaren yıllık göç ihtiyacının bir milyon olacağı görüşünde.

Araştırmacılar, son yıllarda ülkeye gelen göçmenlerin kalifiye oranlarının arttığını, nitekim 2003 yılında Almanya'ya göç eden yabancıların yüzde 20'sinin üniversite diplomasına sahipken, bu sayının şimdilerde yüzde 40 oranında olduğunu belirtiyor. Ancak bu bağlamda çok çelişkili bir uygulama ise yıllardır eleştirilerin odağında. AB dışından ve özellikle gelişmekte olan ülkelerden Almanya’ya göç eden ve ülkelerinde yüksek öğrenim yada meslek eğitimi alan yabancıların diplomaları genelde tanınmıyor yada denklik işlemleri üç yılı bulan süre sonrasında cevaplandırılıyor.

Konu Almanya’da yaşayan diplomalı 300 bin göçmeni ilgilendirirken, Türk vatandaşları da yıllardır, AB vatandaşları gibi diplomalarına yasal olarak denklik başvurusu yapma hakkını talep ediyor. Üniversite mezunu doktorlar, mühendisler, bilişimciler, taksici, temizlik veya inşaat işçileri gibi niteliklerinin altında ve düşük ücretli işlerde çalışmak zorunda. Ancak Federal Eyaletler Meclisi'nden geçen yeni bir yasa yabancı diplomaların tanınması konusunda yeni ve olumlu bir yaklaşım olarak niteleniyor.

Avrupa Birliği dışındaki ülkelerde alınan diplomaların Almanya'da tanınmasını öngören yeni yasaya göre, yabancı diplomaların denklik işlemleri artık en geç üç ay içinde sonuçlandırılacak. Yeni yasa ayrıca mevcut yabancı diploma potansiyelinin iş piyasasında daha iyi değerlendirilmesi ve Almanya'da çalışabilmek için yeterliliğe sahip olanlara doğrudan iş imkanı sunulmasını da öngörüyor.

Nitelikli işgücü açığını kapatmaya çalışan ülkede yetkililerin aldığı bu kararın ekonominin ihtiyaç duyduğu kalifiye açığının giderilmesi için önemli bir adım olduğunu söyleyen Türk İşverenler Birliği eski başkanı Hüsnü Özkanlı, söz konusu yasanın yeterli olmadığını ve Almanya’nın elindeki imkandan yararlanmasını bilmediğini savunuyor.

1 Ocak 2012’den itibaren yürürlüğe girmesi beklenen yeni yasa, Almanya'nın en fazla ihtiyaç duyduğu 500 meslek grubunu kapsıyor.


XS
SM
MD
LG