Erişilebilirlik

Almanya'da Türklerin Evleri Kundaklandı


Almanya’nın Bremen kentinde yoğun olarak Türklerin oturduğu iki apartmanın Pazar günü kundaklanmasından sonra olayın ırkçı bir saldırı olup olmadığı araştırılıyor.

Bremen'de göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı bir mahallede sabah saatlerinde iki apartmanda kısa aralıklarla giriş katlarının ateşle tutuşturularak çıkarılan yangınlarda toplam 31 kişi yaralanmıştı. Yangınlarda can kaybı olmamasını 'mucize' olarak tanımlayan itfaiye yetkilileri apartman sakinlerinin yangınları anında fark ederek diğer sakinleri uyandırması sonucunda büyük bir facianın önlendiğini açıkladı.

Yangınlarda dumandan zehirlenen ya da pencerelerden atlarken sakatlanan çoğu çocuk toplam 31 kişi hastahaneye kaldırılmıştı.

Polis kundaklama yaptığı tahmin edilen 22 yaşındaki bir Alman’ı gözaltına aldı. Polis sözcüsü kundakçının ırkçı ve yabancı düşmanı motiflerle hareket edip etmediğinin soruşturulduğunu, zanlının henüz ifade vermediğini, ancak daha önceden de çeşitli kundaklama olaylarına karıştığının anlaşıldığını bildirdi. Zanlının ‘psikolojik açıdan dikkat çeken' davranışlar sergilediği için psikiyatri kliniğine sevk edildiği duyuruldu.

Bremen'de yaşayan Türklerin polisin bu açıklamasına rağmen olayın ırkçı nedenlerle yapıldığından kuşku duyduğu belirtiliyor. Geçen Ağustos ayında 9 çocuklu bir Türk ailenin evine yabancı düşmanı Alman komşuları tarafından yapılan kundaklama girişimi sonrasında yapılan açıklamalarda da saldırganların herhangi bir aşırı ırkçı örgüt veya sempatizanı olduklarına yönelik ipucu bulunamadığını belirtilmiş, olay bir komşu kavgası olarak yorumlanmış, ancak daha sonra kundakçıların motiflerinin Türklerden nefret olduğu saptanmıştı.

Alman Sendikalar Birliği DGB'nin Göç ve Uyum Görevlisi Safter Çınar, birçok ırkçı olayın örtbas edildiğini belirterek Türk göçmenlerin korku ve kuşkularının yeteri kadar ciddiye alınmamasını eleştiriyor.

Öte yandan Federal İçişleri Bakanı Hans Peter Friedrich, Pazar günü verdiği bir demeçte 'Almanya'nın doğusundaki eyaletlerde yabancı düşmanlığı ve aşırı sağcı gruplar çok etkin durumdalar. Bazı kırsal bölgelerde sivil yaşamı belirliyorlar' şeklinde görüş belirtmesi tepkilere neden oldu. Basında çıkan yorumlarda bakanın bu sözleriyle ülkenin bir bölümünde güvenlik yapısının iflas ettiğini kabullendiği vurgulanırken, başta Friedrich olmak üzere yetkililer gerekli önlemleri almamakla suçlandı.

Uzmanlar ırkçıların uzun bir zamandır Almanya'nın doğusundaki eyaletlerde küçük yerleşim merkezlerinde uzun vadeli bir strateji izlediklerini, siyaset ya da sivil toplumun ilgisinin azalması veya maddi sıkıntıdan dolayı ihmal ettiği açık noktalardan yararlanarak spor kulüpleri işlettiklerini ve özellikle gençlerin boş zamanlarında katılabilecekleri etkinlikler düzenlediklerini vurguluyor.

Neo-Nazi şiddetini araştıran Amadeu Antonio Vakfı'nın sayılarına göre, Almanya'nın birleştiği 1990 yılından bu yana ülkede çoğu doğudaki eyaletlerde olmak üzere en az 182 kişi aşırı sağcı şiddete kurban gitti.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:07 0:00
Linki indirmek için
XS
SM
MD
LG