Erişilebilirlik

Almanya'da Türkler Yeni Yıla Kaygılı Giriyor


Son haftalarda büyük destek bulan Göçmen ve İslam karşıtı gösteriler sadece Türkleri değil Alman toplumunda da çok kültürlülük ve hoşgörüden yana olanları kaygılandırıyor.

Almanya’daki Türk toplumu ve Müslümanlar yeni yıla tedirgin bir şekilde girecek. İçinde aşırı sağcıların olduğu kesinleşen oluşumların düzenledikleri Göçmen ve İslam karşıtı ve son haftalarda büyük destek bulan gösteriler sadece Türkleri değil, Alman toplumunda da çok kültürlülük ve hoşgörüden yana olanları endişelendirmeye başlayan bir gelişme olarak tanımlanıyor.

Terör örgütü IŞİD ve Almanya’daki radikal Selefi grupları bahane ederek Müslüman karşıtlığı üzerinden güçlenen‘Pegida’ hareketi, Almanya’ya özellikle Müslüman göçün durdurulmasını talep ediyor. Kendisini ‘Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar’ (Pegida) olarak tanıtan grubun Dresden kentinde her pazartesi günü düzenlediği gösterilere son olarak 17 bin 500 kişi katılmıştı.

İlk kez ekim ayında ortaya çıkan ve Facebook gibi sosyal ağlardan yayılarak önce birkaç yüz kişi ile başlayan oluşum IŞİD’in eylemlerinden kaynaklanan korkular üzerinden prim yapmaya çalışıyor. Kampanyanın öncüsü Lutz Bachmann adında bir Batı Almanya kökenli ve sabıkalı bir kişi.

Barışçıl bir havada düzenlenen ve ‘gezinti’ olarak lanse edilen gösterilerde gelir adaletsizliği ve vergi reformu gibi politik konular protesto ediliyor olsa da, esas hedef Müslüman göçmen ve mülteci karşıtlığı. Nitekim Bachmann İslam’ın Almanya’ya uymadığını açık bir şekilde dillendirerek, Müslümanlara ve ilticacılara karşı yasaların sertleştirilmesini istiyor. Hareket Dresden'den sonra farklı şehirlerde benzeşen isimlerle yayılırken, uzmanlar durumu eski Doğu Almanya'da ‘Biz halkız’ sloganıyla rejime karşı ayaklanan insanların sokaklara dökülmesine benzetiyor. Siyaset ve kamuoyu bu gösterilerin organizatörlerini ve katılanları analiz edip tartışmaya devam ediyor.

Dikkati çeken iki nokta, eskiden İslam karşıtı gösterilere sadece nazi grupları katılırken bu gösterilere katılan kişiler arasında çoğunluğun orta sınıftan insanların olması ve gösterilerin şimdilik Almanya’nın doğusundaki Dresden’de bu kadar büyümesi. Dresden Müslüman nüfusun yok denecek kadar az olduğu bir kent, Almanya genelinde yüzde 19 olan göçmen oranı Dresden’de yüzde 2 civarında, Müslümanlar ise 600 binlik kent nüfusunun sadece yüzde 0,5’ini oluşturuyor.

Sosyologlar yabancı, Müslüman ve Türk düşmanlığının Doğu’da Batı’ya göre çok fazla olmasını buradaki Almanların Müslüman göçmenleri sadece medya üzerinden tanımasıyla açıklamaya çalışıyor. Yapılan analizlerde Alman medyasında Müslüman ve Türk göçmenlere dair yayınlarının büyük çoğunluğunun olumsuz perspektiften verildiği ve bunun göçmenleri bire bir tanıma şansı olmayan Doğuluların zihninde korku ve önyargıya dönüştüğü belirtiliyor.

Alman siyaseti ise Pegida’ya verilecek tepki konusunda tutarsız bir çizgi izliyor. Gerçi Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Noel konuşmasında isim vermeden ‘İslam ve yabancı karşıtı’ gösterileri eleştirdi ve ‘büyük çoğunluğun, Almanya’yı izole etmek isteyenlerin çağrısına uymadığını’ söyledi.

Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble de, Alman siyasetçileri kamuoyuna göçün anlamı ve avantajlarını daha iyi şekilde açıklamaya çağırdı. Ancak Hristiyan Sosyal Birlik Partisi’nden eski İçişleri Bakanı Hans Peter Friedrich’in Pegida hareketinin güçlenmesinde Başbakan Angela Merkel'in de payı olduğunu savunması ve ‘son yıllarda ulusumuzun kimliği konusunda pervasızca davranıldı’ açıklaması bu konuyla ilgili tartışmaların önümüzdeki haftalarda süreceğini kanıtlar nitelikte.

Pegida’nın büyümesini ve Alman siyasetindeki konuyla ilgili karkaşayı kaygı verici bir durum olarak tanımlayan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği sözcüsü Bekir Alboğa, yapılması gerekenin tüm demokratik kurumların ortak tavır koyması olduğunu savunuyor.

Pegida lideri Lutz Bachmann, Noel dolayısıyla 5 Ocak Pazartesi gününe kadar gösteri düzenlemeyeceklerini açıklamıştı. Gözlemciler bu tarihten sonra Dresden ve başka kentlerdeki yeni gösterilere katılımın artmasına paralel, tüm ülkede göçmenlere karşı daha tehditkar ve ırkçı bir dalganın yaşanabileceğini söylüyor.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:35 0:00
Linki indirmek için

XS
SM
MD
LG