Erişilebilirlik

'Almanya'da Türk Göçmenlerin Eğitim Düzeyi Arttırılamadı'


Almanya'da Federal Hükümet yeni Uyum Raporu’nu açıkladı. Ülkede ‘göçmen’ olarak tanımlanan 7 milyon kişi yaşıyor. 3 milyona yakın bir nüfusla Türkiye kökenlileren başta geliyor. Rapor özellikle Türk göçmenlerin eğitim oranını yükseltme konusunda atılan adımların başarısız kaldığını gösteriyor.


Federal Hükümet’in bugün yayınladığı 2009 Göç Raporu, göçmenlerin eğitim alanında ve iş piyasasında büyük zorluklar yaşadığını, bunun da uyum konusunda gözle görülebilir gelişmelerin yaşanmasını engellediğini vurguluyor. Sorunların yoğunlaştığı konu, göçmen gençlerin eğitim durumu. Türk kökenli gençler yapılan değerlendirmede aynı yaştaki diğer gençlere kıyasla arka sırada yer alıyor.

Rapor 15 yaşındaki Türk göçmenlerin 9 yıl okula gitmelerine rağmen yüzde 50'sinin halen doğru dürüst Almanca konuşamadığını saptarken, 15-19 yaş arasındaki göçmen öğrencilerin yüzde 13,3’ünün okulu diploma alamadan terk etmeleri ürkütücü bir gelişme olarak tanımlanıyor. Bu sayı geçen yıllara kıyasla yüzde otuzluk bir artış anlamına geliyor. Diploma almadan okulu terk edenlerin oranı Alman öğrencilerde ise yüzde 7 civarında.

Rapor, göçmenlerin sadece yüzde 9’luk bir oranının üniversiteye girmeyi olası kılan lise diplomasıyla eğitimlerini tamamladıklarını da ortaya koyuyor. Almanya'da yaklaşık 33 bin civarında Türk kökenlinin yüksek öğrenim kurumlarında okuduğu tahmin ediliyor. Bunların 26 bin kadarının Almanya'da doğup büyüyen veya yetişen gençlerin, geri kalan 7 binin ise Türkiye'den gelenler olduğu belirtiliyor. Uzmanlar özellikle Türk kökenli gençler arasındaki eğitim düzeyinde makasın giderek açılmasını da yeni bir fenomen olarak tanımlıyor.
Üniversiteye giden Türkler arasında başarı oranının çok yüksek olmasına dikkati çeken yetkililer, bir yanda elit bir grubun oluştuğunu, buna karşılık eğitim düzeyi düşük gençlerin ise istihdam pazarında şanslarının olmadığını belirtiyorlar.

Yeşiller Partisi Federal Milletvekili Ekin Deligöz, Almanya’daki eğitim sisteminin göçmen öğrencilerin durumunu düzeltecek şekilde yeniden şekillendirilmesini talep ediyor.
Raporda vurgulanan ve Almanya açısından ‘ürkütücü’ olarak tanımlanan bir başka gelişme ise, Almanya’da üniversite eğitimi alan Türk kökenli gençler arasında ülkeyi terk edenlerin oranının çok yüksek olması. Vasıflı göçmenlerin de gittikçe daha yoğun bir şekilde Almanya’yı terk etmeye başladığına işaret edilen raporda, ülkedeki olumsuz demografik gelişmeler yüzünden bu insanları kaybetmenin Almanya’yı gelecekte zor durumda bırakacağı kaydedildi.

Almanya’da kariyer şanslarının daha az olduğunu düşünen Türk kökenli üniversite öğrencilerinin, çeşitli araştırmalara göre yüzde 40’a varan bir oranı, eğitimlerini tamamladıktan sonra, başta Türkiye olmak üzete daha iyi meslek ve yükselme şansları olan ülkelere gitmeyi planlıyor. Uzmanlar önümüzdeki yıllarda uzman iş gücü eksiğinin giderek artacağını, bu yüzden kalifiye göçmenler için ülkeyi çekici hale getirme noktasında teşviklerin artması gerektiğini savunuyorlar. Almanya'nın bilişim ve teknoloji başta olmak üzere kalifiye eleman açığı sürüyor.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG