Erişilebilirlik

Almanya'da Terör Alarmı


Alman basınında çıkan haberlere göre istihbarat ve güvenlik birimleri terör örgütü El-Kaide'nin hızlı trenlere ve tren istasyonlarına bombalı saldırı düzenleyeceği uyarısı üzerine kırmızı alarm verdi.

Ülkenin en çok satan bulvar gazetesi Bild’in güvenlik kaynaklarına dayandırdığı ve gün boyunca Alman televizyonlarındaki haber programlarında da ayrıntıları açıklanan habere göre, terör planı Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi NSA’nın yaklaşık üç hafta önce El-Kaide örgütünün üst düzeyde iki yöneticisinin telefon görüşmelerini dinlemesi sonrasında ortaya çıktı.

Bu konuşmada iki teröristin demiryollarına sabotajla birlikte hızlı trenlere, tren tünellerine ve istasyonlara bombalı saldırı olasıklıklarını tartıştığı belirtildi.
Habere göre NSA elindeki bilgileri ve Avrupa'daki trenlere saldırı planlarını derhal Alman ve Fransız güvenlik yetkilileri ile paylaştı. Bunun üzerine Alman güvenlik yetkilileri hızlı tren yollarında ve tren istasyonlarında güvenlik önlemlerini artırdı.

Bild gazetesine göre yetkililer önlemleri 'görünmez ek tedbir' olarak tanımlıyor. Federal İçişleri Bakanlığı ise basında konuyla ilgili çıkan haberleri doğrulamadı, ancak yalanlamaması da dikkati çekti.
Federal Polis adına açıklama yapan bir yetkili ise olası terör eylemlerine karşı tedbirlerin sürekli olarak en üst düzeyde tutulduğunu, ‘sıklıkla gelen ihbarlar sonrasında risk değerlendirmelerin yeniden yapılarak, duruma göre güvenlik önlemlerinin artırılabileceğini’ açıkladı.
Çeşitli haber programlarına çıkan güvenlik uzmanları El-Kaide'nin terör planları olduğu şeklindeki haberlerin ciddiye alınması gerektiğini ve terör örgütün 2004’de İspanya'nın başkenti Madrid'in merkezinde üç ayrı tren istasyonuna bombalı saldırılar düzenleyerek bu gibi eylemler yapabildiğini kanıtladığını savunuyor.

Uzmanlar ayrıca El-Kaide’nin Almanya’daki federal seçimler öncesinde de eylem yapabileceğini, nitekim dört yıl önceki seçimler öncesinde saldırı tehdidinde bulunarak, Almanya’daki Müslümanlardan kalabalık yerlerde bulunmamasını istediğini hatırlatıyor.

El-Kaide Alman askerlerinin Afganistan’dan çekilmesini istiyor. Alman makamları 2009’daki tehditler sonrasında da, büyük kentlerde, havaalanlarında ve bazı tren istasyonlarında güvenlik önlemlerini artırmış, ABD’nin Berlin Büyükelçiliği de Amerikan vatandaşlarını seçimlerden önce dikkatli olmaları yönünde uyarmıştı.

Öte yandan Ingolstadt kentinde belediye binasında üç kişiyi rehin alan silahlı bir kişinin eylemini kıskançlık nedeniyle yaptığı ve ilk tahminlerin tersine Başbakan Angela Merkel’in seçim kampanyası ile bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.

24 yaşındaki eylemci sabah saatlerinde Ingolstadt belediye binasında üç belediye çalışanını rehin aldı, olayın Başbakan Angela Merkel'in aynı kentde akşam saatlerinde planladığı seçim mitingi ile bağlantısı olabileceği tahmin edildi. Ancak polis, silahlı kişinin belediyede çalışan ve aşık olduğu bir kadını uzun bir süredir takip ettiğini ve karşılık göremediği için böyle bir eylem gerçekleştirdiğini duyurdu.
Merkel’in partisi CDU buna rağmen planlanan mitingin başka bir tarihe ertelendiğini açıkladı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG