Erişilebilirlik

Almanya’da Sünnet Tartışması Federal Meclis’te


Köln’de eyalet mahkemesinin sünneti ‘adam yaralama suçu’ olarak değerlendirdiği ve Almanya’da büyük tepkilere neden olan karar Federal Meclis’in bugünkü özel oturumunda ele alındı. Sol Parti ve Yeşiller dışında mecliste grubu bulunan tüm partiler ortak bir bildiri metni kararlaştırarak, sünneti ‘ceza gerektiren bir eylem’ olarak değerlendiren mahkeme kararını eleştirdi. Ortak metinde tıbbi şartlara uygun ve çocuğa gereksiz acı çektirmeyecek şekilde yapılacak dini nedenlerden kaynaklanan sünnetin ceza kapsamı dışında kalması talep edildi. Söz konusu bildiri daha çok sembolik değer taşırken, Federal hükümet adına açıklama yapan bir sözcü, partilerin arzuladığı tarzda ve çocuğun sağlığının yanısıra din ve ibadet hürriyetini garantileyen yasayı yeni yasama döneminin başlayacağı Eylül ayına yetiştirmeye çalışacaklarını söyledi.

Sünnet yasağı Müslüman ve özellikle de Yahudi cemaatlerinde tedirginlik yaratmış, Başbakan Merkel'de sünnet yasağına karşı olduğunu açıklamıştı. Ancak Merkel’in 'Yahudilerin dini ritüellerini yerine getiremediği dünyadaki tek ülkenin Almanya olmasını istemiyorum. Aksi halde komik duruma düşeriz' şeklindeki sözleri Müslüman temsilcileri tarafından kendilerini dışlayıcı ve yetersiz olarak eleştirildi. Yahudi cemaatinin temsilcileri sünnet yasağını Hitler döneminde uygulanan soykırıma benzetmişti.

Öte yandan YouGov adlı şirketin Almanya çapında yaptığı bir araştırmanın sonucuna göre, Almanların yüzde 45’i sünnetin ülke sınırları içinde yasaklanmasını istiyor, sünnet serbest bırakılmalı diyenlerin oranı ise yüzde 42. Fikri sorulanların yüzde 83’ü, dinlerin zamana ayak uydurması gerektiği şeklinde görüş belirtirken, yüzde 9’u dini geleneklerin modernleştirilmesine gerek olmadığını savundu.
XS
SM
MD
LG