Erişilebilirlik

Almanya'da Sünnet Yasağı Kalkıyor mu?


Almanya’da Köln İdare Mahkemesi’nin geçen Haziran’da dini gerekçeyle erkek çocukları sünnet etmenin suç olduğunu karara bağlaması ülkede büyük tartışmaları beraberinde getirdi. Dört milyona yakın Müslüman’ın yanısıra tarihi nedenlerle çok etkin olan Yahudi lobisi temsilcileri bu kararı kabul etmeyeceklerini, sünnet yasağı sonrasında Yahudiler’in yaşam şartlarının Hitler döneminden bu yana hiç olmadığı kadar güç hale geldiğini ve uygulanması halinde bunu yeni bir soykırım diye tanımlayacaklarını ifade etti.

Dünya çapında tepkilere neden olan, Türkiye ile İsrail tarafından resmen kınanan kararla ilgili olarak Federal Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı yeni bir yasa taslağı sünnetin adam yaralama suçu olmaktan çıkarılmasına ve serbest bırakılmasına olanak sağlıyor. Başbakan Angela Merkel’in sözleriyle ‘Almanya’yı tüm dünyada küçük düşüren’ bu kararla ilgili tartışmalara son noktayı koyması beklenen yasal düzenlemeye göre sünnet bundan sonra Ceza Kanunu yerine Medeni Kanun kapsamında değerlendirilecek ve bu konudaki karar velilerin velayet hakkı kapsamına alınacak.

Sünnetin ‘çocuklara en az acı verecek şekilde gerçekleştirilmesi’ şartını getiren düzenleme, anne-babanın sünnetin tıbbi boyutu hakkında önceden bilgilendirilmesi ve çocuğun sağlığı açısından tehlike teşkil etmemesi koşullarını getiriyor. Sünnet tıbbi koşullara uygun bir ortamda ve kısmi anestezi eşliğinde yapılması durumunda, suç sayılmayacak. Ayrıca Yahudi dininin erkek bebek doğduktan en geç bir hafta sonra sünnet edilmesi koşulunu da göz önüne alan tasarıda Musevi çocukların doktor olmayan, ancak cemaatler tarafından seçilen ve bu konuda eğitimli kişiler tarafından da sünnet edilebilecegini belirtiliyor.

Yeşiller Partisi Federal Meclis Milletvekili Memet Kılıç, sünnetin tekrar serbest bırakılması konusundaki düzenlemeyi olumlu bir uzlaşma olarak tanımlıyor.
Yasa tasarısı, meclisin ilgili birimlerinde görüşüldükten sonra Federal Meclis’te onaylanacak. Tüm partilerin desteği ile kabul edilmesi beklenen yasa tasarısının Ekim ayında yasalaşacağı tahmin ediliyor.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:00 0:00
Linki indirmek için
XS
SM
MD
LG