Erişilebilirlik

Almanya'da Siyasi Cinayet Skandalı


Almanya'da Neonazi kurbanlarını anma töreni
Almanya’da 2000-2007 yılları arasında 8 Türk, 1 Yunan ve 1 kadın polisi öldüren aşırı sağcı ‘Nasyonalsosyalist Yeraltı’ NSU adlı terör hücresinin cinayetleriyle ilgili soruşturmalar çerçevesinde çok sayıda dosyanın imha edildiğinin ortaya çıkmasından sonra Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Heinz Fromm görevinden ayrıldı.

NSU cinayetlerini aydınlatmak ve emniyet birimlerinin hatalarını ortaya çıkarmak için Federal Meclis'te kurulan Araştırma Komisyonu terör hücresinin geçen yıl Kasım ayında ortaya çıkartılmasından hemen sonraki günlerde hücreyle ilgili gizli dosyaların imha edildiğini açıklamış, olayı çok ağır eleştirerek skandal olarak tanımlayan İçişleri Bakanı Hans Peter Friedrich Fromm'dan konuyu araştırmasını ve dosyaların imha nedenini ortaya çıkarmasını istemişti.

Almanya’da iç istihbaratdan sorumlu olan Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Fromm geçen cuma Der Spiegel dergisine verdiği bir demeçte, 11 Kasım 2011 tarihinde Federal Başsavcılık için dosyaların hazırlandığını, ancak aynı gün NSU ile ilgili bilgi ve ipuçlarını içeren evrakların imha edildiğini ve kendi biriminin bu konuda yaptığı hatalar olduğunu belirterek, olayın sorumluluğunu üstlenmişti. 63 yaşındaki Fromm’un yerine yardımcısı Alexander Eisvogel’in getirilmesi bekleniyor.

Öte yandan siyasi gözlemciler NSU cinayetleriyle ilgili yeni detayların ortaya çıkmasıyla başka istifaların da gelebileceğini savunuyor. Bu kapsamda Federal Emniyet Dairesi Başkanı Jörg Ziercke’nin adı sıklıkla geçiyor. Olayla ilgili soruşturma kapsamıda Neonazilere dair ilk ihbarın 2006'da Federal Emniyet Dairesi’ne yapıldığı, daireye bağlı birimlerinin bunu takip etmediği ve Neonazi terör hücresince işlenen cinayetlere yardım ve yataklık yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınan André E.’nin cep telefonundaki verilerin de Federal Emniyet Dairesi tarafından silindiği öne sürüldü.

Araştırma Komisyonu üyeleri Federal Emniyet Dairesi Başkanı Jörg Ziercke’nin konuyla ilgili ifadelerinin tatmin edici olmadığı görüşünde. Yeşiller Partisi Federal Milletvekili Memet Kılıç olayın tüm boyutuyla açıklığa kavuşturulması gerektiğini ve Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Heinz Fromm’un istifasının yeterli olmadığını savunuyor.

‘Nasyonalsosyalist Yeraltı’ NSU adlı örgütün cinayetleri işlediğinin ortaya çıkması öncesinde, Alman güvenlik birimleri mağdur olmalarına rağmen öldürülenlerin yakınlarını şüpheli olarak görmüştü. Geçen Şubat ayında öldürülenler anısına devlet töreni düzenlendi. Başbakan Angela Merkel’in ölümler ve sonrasındaki ihmaller için özür dilediği törenin ardından tüm Almanya’da saygı duruşu düzenlenmiş, bayraklar yarıya indirilmişti.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:19 0:00
Linki indirmek için
XS
SM
MD
LG