Erişilebilirlik

Almanya’da Silahlı Saldırı: 9 Kişi Öldü Saldırgan İntihar Etti


Münih’te 1972 Yaz Olimpiyatları’nın yapıldığı olimpiyat köyüne yakın bir alışveriş merkezinde yaşanan olayda etrafa ateş açan saldırgan ya da saldırganlar, Münih polisinin son bildirdiği rakamlara göre 9 kişiyi öldürdü.

Münih Polis Teşkilatı Twitter üzerinden yaptığı son açıklamada, olay yerinde intihar etmiş birini bulduklarını ve bu kişinin de saldırgan olduğuna inandıklarını belirtti.

Saldırının hemen ardından yetkililer vatandaşlara kamuya açık yerlere çıkmayın uyarısında bulunmuştu. Düzenlenen operasyon nedeniyle olayın yaşandığı yerdeki başka alışveriş merkezleri de boşaltılmış, kentteki metro trafiği kısmen durdurulmuştu.

Olay yerinden Alman televizyonlarına bağlanan görgü tanıkları, olayın radikal İslamcı bir saldırı olduğu yönünde spekülasyonlar yaparken, güvenlik yetkilileri bu yöndeki haberleri doğrulamadı.

Almanya’da Silahlı Saldırı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:58 0:00

Obama saldırıyı kınadı

Amerika Başkanı Barack Obama da, saldırı karşısındaki üzüntülerini belirtti. Almanya’nın, Amerika’nın en yakın müttefiklerinden biri olduğunu söyleyen Obama, bu durum karşısında Amerika’nın yardım etmeye hazır olduğunu da ekledi.

Beyaz Saray basın sözcüsü de, Almanya’da yaşananları açık bir terör saldırısı olarak niteledi ve Amerika’nın saldırıyı en sert biçimde kınadığını belirtti.

Bir haftada ikinci saldırı

Salı günü yine Bavyera eyaletinde düzenlenen bir saldırıda, 17 yaşında bir Afgan mülteci bir banliyö treninde 3'ü ağır olmak üzere 5 kişiyi yaralamıştı. Würzburg kentinde yaşanan olayda, Würzburg ile Ochsenfurt kentleri arasında sefer yapan banliyö trenine binen saldırgan, elindeki balta ve bıçakla ve tekbir getirerek trende oturanlara saldırmıştı.

Afgan gencin kaldığı evde yapılan aramada terör örgütü IŞİD’in elle çizilmiş bayrağı bulunmuş, saldırıyı ertesi gün terör örgütü IŞİD üstlenmişti. IŞİD, saldırgan için, “Bizim savaşçılarımızdan biriydi” açıklamasını yaptı ve saldırının IŞİD’e karşı Suriye ve Irak’ta düzenlenen operasyonlara Almanya’nın verdiği destek nedeniyle düzenlendiğini öne sürdü. İki ay önce de Münih yakınlarındaki Grafing kentinde 27 yaşındaki bıçaklı bir saldırgan tekbir getirerek, trende bir kişiyi öldürmüş, üç kişiyi yaralamıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG