Erişilebilirlik

Almanya’da Referanduma Katılımın Yüzde 60 Olması Bekleniyor


Almanya’da Referanduma Katılımın Yüzde 60 Olması Bekleniyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:52 0:00

Türkiye’de 16 Nisan Pazar günü yapılacak anayasa referandumu için, yurt dışındaki vatandaşların oy verme işlemleri sürüyor. Yurtdışında en fazla Türk seçmenin bulunduğu Almanya'da 1 milyon 430 bin 126 seçmenden 5 Nisan Çarşamba verilerine göre 435 bin 935'i oy kullandı. Böylece ülkedeki oy kullanma oranı yüzde 30,48’i buldu.

Almanya’daki Türkler, ilk kez 2014 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanmıştı. Yüksek Seçim Kurulu’na göre, seçimlere katılım oranı o zaman yüzde 8 civarında kalmıştı. 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde Almanya’da seçimlere katılım oranı yüzde 40 oldu. Bu kez ise yüzde 60 civarında bir katılım bekleniyor.

Öte yandan Almanya’daki Türk siyasi dernek ve oluşumları da, Türklerin yoğun olarak yaşadıkları yerlerde propaganda etkinlikleri ile seçmenlerle buluşarak, kendi görüşleri doğrultusunda çalışmalar yapıyorlar. Referanduma ‘hayır‘ diyenlerin sokaklarda daha etkin olduğu göze çarparken,‘evet‘ diyenler ise daha çok kapalı salon toplantılarında ve sosyal medya üzerinden kendi görüşlerini paylaşmayı tercih ediyorlar. Yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemi 9 Nisan'a, gümrük kapılarında ise Türkiye'deki halk oylaması tarihi olan 16 Nisan'a kadar sürecek.

XS
SM
MD
LG