Erişilebilirlik

Almanya'nın Nüfus Sorunu Büyüyor


Avrupa Birliği’nin güçlü ülkesi Almanya önümüzdeki dönemde giderek ağırlaşan bir nüfus sorunu ile karşı karşıya kalacak.

Yapılan hesaplamalara göre, 2025 yılına kadar 6 milyon insanın emekli olacağı ülkede sorun 2030’lu yıllar sonrasında güvenlik sisteminden, çalışma piyasalarına kadar hemen her sahada çok daha büyük bir boyut alacak.

Uzmanlar 2050’li yıllara gelindiğinde her üç kişiden birinin 65 yaş üzerinde olacağı Almanya’da genç nüfusun ülkenin sosyal gereksinimlerini karşılamakta yetersiz kalacağından, buna paralel sosyal güvenlik sistemindeki dengenin bozulmasıyla sağlık ve bakım giderlerinin finansmanın çökeceğinden yola çıkıyor.

Yapılan tahminlere göre Almanya’da 2060 yılına kadar nüfus yüzde 20 oranıyla 17 milyon azalarak 65 milyona inecek. Aşırı sağcılar dışında hemen tüm partiler, ekonomi uzmanları ve sanayi çevreleri Almanya’nın yaşlanma ve nüfus ile bağlantılı sorunlarını en azından kontrol altında tutabilmek için kalifiye göçmenleri ülkeye çekmekten başka seçenek olmadığı ve göç politikalarında radikal değişiklikler gerektiği konusunda hemfikirler.

Nitekim Berlin’de düzenlenen Ulusal Demografi Zirvesi'nde konuşan Başbakan Angela Merkel, Alman ekonomisinin rekabet gücünü koruyabilmesi için ülke içi potansiyelin tümüyle kullanılması gerektiğini ancak yine de kalifiye eleman açığını kapatmaya yetmeyeceğini ve bundan sonraki süreçte ABD benzeri bir göç modeline ihtiyaç olduğunu söyledi.

Merkel son yıllarda Almanya'ya göçün arttığını, ancak imajının kötü olması nedeniyle kalifiye elemanların başka ülkeleri tercih ettiğini savundu.

Ülkeye gelen göçmenlere yönelik hüsnü kabul kültürü oluşturmuş Amerikan modelinden övgüyle bahseden Merkel, demografik değişimin Almanya’nın geniş çaplı bir şekilde modernleştirilmesi için bir fırsat olduğunu da söyledi. Kalifiye eleman sıkıntısına çare arayan Almanya’nın umudu son iki yılda Euro krizinden etkilenen ve işsizliğin rekora koştuğu İspanya ve İtalya oldu.

Alman Federal İstatistik Dairesi tarafından açıklanan verilere göre geçen yıl Almanya’ya gelenlerin sayısı son 20 yılın en yüksek rakamlarına ulaştı. Ancak Berlin Uyum Senatörü Dilek Kolat ülkede yaşayan çoğu Türk ve genç işsizleri kalifiye etmek yerine ülke dışından gelenlere iş piyasasında öncelik verilmesini gerilim yaratacak bir konu olarak görüyor.

Almanya’da yaklaşık 8 milyon yabancı yaşıyor. Uzmanlar 3 milyonluk nüfusla en büyük göçmen grubunu oluşturan Türk nüfusundan da 2025 ila 2035 yılları arasında iş hayatından ayrılanların ve emeklilik hayatına geçenlerin oranının çok yüksek olacağını ifade ediyor.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:11 0:00
Linki indirmek için
XS
SM
MD
LG