Erişilebilirlik

Almanya’da Noel Çılgınlığı


Almanya’da Noel Çılgınlığı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:33 0:00

Ekonomistlere göre Noel nedeniyle alışveriş cirosu 80 milyar Euro’ya ulaşırken, aile başına 282 Euroluk hediyelik alışveriş yapılması bekleniyor. Bu miktar geçen yıla göre 3 Euroluk bir artış anlamına geliyor

Almanya, Hristiyan alemi için en önemli bayram olarak kabul edilen Noel öncesinde tam bir alışveriş çılgınlığı yaşıyor. Ekonomistlerin verilerine göre Noel nedeniyle alışveriş cirosu 80 milyar Euro‘ya ulaşırken, aile başına 282 Euroluk hediyelik alışveriş yapılacağı kaydedildi. Bu miktar geçen seneye göre 3 Euro‘luk bir artış anlamına geliyor. Hazreti İsa’nın doğduğu 24 Aralık gününün hediyeler vererek geçmesi gerektiğine inanılan Almanya’da meydan ve sokaklar tam dört hafta öncesinden başlayarak, rengarenk ışıklarla aydınlanırken en küçük köyden başkent Berlin’e kadar kurulan ihtişamlı Noel pazarlarında alışveriş yaparak, ballı badem ve sıcak şarap kokularıyla Noel atmosferini yaşamak isteyenlere, çok orjinal bir ortam sunuluyor.

35 milyon kişi, mücevher, dekoratif eşyalar ve sanat eserleri almak üzere Noel pazarlarına akarken, alışveriş harcamalarını değerlendiren ekonomistler istihdamdaki artışa paralel tüketim harcamalarının da yükseldiğini belirterek 2015’e iyimser bakmaya çalışıyor. Euro bölgesindeki tüm olumsuzluklara rağmen, Almanya’da Noel öncesinde olduğu gibi iç pazarda gerileme yaşanmaması ve dış ticaretteki artış 2015’de konjonktür motorundaki durgunluğun aşılacağının işareti olarak yorumlanıyor.

Avrupa Birliği’in ağırtopu Almanya geride kalan aylarda Rusya’ya yaptırımların etkisiyle cılız bir büyüme yaşarken, son ekonomik tahmin raporları Alman ekonomisinin 2015’teyavaş yavaş ivme kazanarak yüzde 1,5 oranında büyüyebileceğinden yola çıkıyor. İşsizlik oranının ise yüzde 6,7'den yüzde 6,6'ya düşerek yıllık ortalama 2,9 milyon sınırının altında kalacağı tahmin ediliyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG