Erişilebilirlik

Almanya’da Mülteci Yanlısı Belediye Başkanına Bıçaklı Saldırı


Almanya’nın Altena kasabasının Belediye Başkanı 54 yaşındaki Andreas Hollstein’e bıçaklı saldırı düzenlendi. Saldırı aralarında Başbakan Angela Merkel’in de olduğu çok sayıda yetkili tarafından kınandı.

Saldırganın kimliği 56 yaşındaki Werner S. olarak açıklandı.

Saldırı, yerel bir kebapçıda akşam saat 8 sularında gerçekleşti. Belediye Başkanı, saldrıganın kendisine yaklaştığını, ve mültecilere yönelik politikalarını eleştirdiğini belirtti.

Restoran sahibinin ve oğlunun yardımıyla saldırgan etkisiz hale getirildi, saldırgan daha sonra polis tarafından gözaltına alındı.

Hollstein hafif yaralandı

Hollstein, hastanedeki tedavisinin ardından taburcu edildi. Boynunun sol kenarında 15 santimetre uzunluğunda bir kesik meydana geldi.

Savcı Gerhard Pauli, saldırganın Hollstein’e 34 santimetre uzunluğunda bir mutfak bıçağıyla saldırdığı sırada sarhoş olduğunu ve aşırı sağcı gruplarla bir bağlantısı olmadığını aktardı. Savcıya göre saldırının nedeni Werner S.’nin yabancı düşmanlığı.

Altena Belediye Başkanı Andreas Hollstein iki yıl önceki mülteci krizinin başlamasından bu yana Altena’ya alması gereken minimum mülteci sayısının üzerinde mülteci alıyordu.

“Saldırgan siyasi atmosferden etkilendi”

Hollstein, saldırganın ulusalcı Almanya için Alternatif Partisi gibi partilerin oluşturduğu zehirli atmosferin etkisinde kalmış olabileceğini söyledi. Almanya için Alternatif Partisi, mülteciler ve destekçilerine karşı sert bir kampanya yürüterek bu yılki seçimlere katılmıştı.

Hollstein, saldırının mültecilere ve diğer yardıma muhtaç kişilere verdiği desteği etkilemeyeceğini söyledi.

Bundan iki yıl önce de Köln’de benzer bir saldırı düzenlenmişti. Aşırı sağcı bir başka saldırgan, Köln’de Belediye Başkanı olmak için yarışan Henriette Reker’i bıçaklamıştı.

Saldırganı harekete geçiren hükümetin mültecilerle ilgili politikaları olmuştu. Reker, ertesi gün hala hastanede yoğun bakımda tedavi görürken Belediye Başkanı seçilmişti.

Almanya 2015 ve 2016 arasında aralarında çoğunluğu Suriye, Afganistan ve Irak’tan olmak üzere 1 milyondan fazla sığınmacı kabul etti. Sığınmacı akışı, ülkede mültecilere ve destekçilerine yönelik saldırıların da artmasına neden oldu.

XS
SM
MD
LG