Erişilebilirlik

Almanya'da yapılan genel seçimlerden Başbakan Angela Merkel ve Hristiyan Demokrat Birlik Partileri büyük bir zaferle çıkarken ilk sonuçlara göre hiçbir parti tek başına iktidar olacak oy oranını yakalayamadı.

Almanya saati ile 20'de açıklanan tahmini sonuçlara göre, Hristiyan Demokratlar yüzde 42 oranında oy aldı. Bu sonuçla tahminlere göre 300 milletvekili çıkaran CDU/CSU 606 sandalyeli Federal Parlamento'da salt çoğunluk için gerekli 303 sayısının gerisinde kaldı. 2009 yılında yapılan son seçimlerde, Birlik Partileri CDU/CSU yüzde 33,8 oranında oy alabilmişti, bu seferki sonuç ise Hıristiyan Demokratların 1990 yılından bu yana ulaştığı en yüksek oran oldu.

Eski Maliye Bakanı Peer Steinbrück'ün başbakan adayı olduğu Sosyal Demokratlar ise yüzde 25,5 oy alarak, bir kez daha seçimlerden ikinci parti olarak çıktı. Uzun yıllardır Türklere yakınlığı ve Türkiye'nin AB üyeliğine desteği ile bilinen Sosyal Demokrat Parti SPD son seçimde yüzde 23’lük oy oranıyla şimdiye kadarki genel seçimlerde en kötü sonucunu almıştı.

Seçimin en yankı uyandıran sonucu ise İkinci Dünya Savaşı sonrasındaki tüm Alman parlamentolarında yer alan liberal Hür Demokrat Parti FDP'nin yüzde 5'lik barajın altında kalarak yeni meclise seçilemesi oldu. Son seçimde yüzde 14,6, bu kez ise yüzde 4,6 oranında oy toplayabilen ve tarihinin en kötü sonucunu alan FDP son dört yılda Birlik Partileri ile birlikte koalisyonda yer aldı.
Büyük hezimete uğrayan FDP'den Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Türkiye'nin AB üyeliğine destek verirken bu konuda koalisyon ortağı Merkel'e sıklıkla ters düşmüştü.

İkinci önemli gelişme ise Euro karşıtlığıyla bilinen ve seçim programını 'Euro Bölgesi'nin düzenli bir şekilde dağıtılması' üzerine kuran 'Almanya için Alternatif' AFD adlı sağ-liberal partinin oy oranı oldu. Parti resmi olmayan ilk sonuçlara göre gerçi yüzde 4,9'la yüzde 5 barajının hemen altında kaldı, ancak mektupla atılan oylarının da sayılması ve sonuçların kesinleşmesi sonrasında AFD'nin parlamentoya girebileceği belirtiliyor.


Seçimlerle ilgili kesin olmayan resmi sonuçlar Pazartesi sabahı açıklanacak. Kesin sonuçların açıklanması ise 9 Ekim'de. 2009'da yüzde 10,7 oranında oy kazanan Yeşiller Partisi bu kez yüzde 8,2'ye düşürken, geçen sefer yüzde 11,9 alan Sol Parti de yüzde 8,3 oy oranıyla Federal Meclis'e giren diğer parti oldu. Seçimin dikkat çeken bir diğer sonucu ise 61,8 milyon seçmenin bulunduğu ülkede seçmenin yüzde 27 ile yaklaşık 4′te birinin sandığa gitmemesi oldu.

Yapılan ilk yorumlarda Birlik Partileri'nin zaferi, Angela Merkel'in kişisel başarısı olarak nitelenirken, Alman Başbakanı'nın diğer AB ülkelerinde Euro krizinin yaşandığı dönemde ekonomi politikalarını doğru yönetmesine paralel, Almanya'da işsizlik ve enflasyon gibi göstergelerin kötüleşmemesini sağladığı savunuluyor.

Partisinin aldığı sonucu 'büyük bir başarı ve bundan sonraki dört yıl için göreve devam mesajı' olarak niteleyen Angela Merkel'in bu hafta SPD ile bir araya gelerek koalisyon görüşmelerine başlayacağı belirtiliyor. İlk sonuçlara göre muhafazakar CDU/CSU ile sosyal demokrat SPD'nin Alman siyasetinde 'Büyük Koalisyon' olarak tanımlanan ortaklığı yeni hükümet için en yakın ihtimal olarak tanımlanıyor.

Almanya'da 2005-2009 yılları arasında da Birlik Partileri ve SPD arasında koalisyon hükümeti kurulmuş, ancak iki partinin birbirini bloke etmesi sonrasında birçok alanda siyasi hareketsizlik yaşanmıştı. Berlin'de siyasi gözlemciler Hristiyan Demokratlar ile Sosyal Demokratlar arasındaki bir yeni koalisyonun, ekonomik programları arasındaki farklılıktan ötürü ülkeyi yeniden istikrarsızlığa ya da kilitlenmeye sürüklemesinden endişe ediyor.
XS
SM
MD
LG