Erişilebilirlik

Almanya’da Koalisyon İçin Son Şans


Almanya'da genel seçimlerin yapılmasından bu yana tam 89 gün geçmesine rağmen hala bir koalisyon hükümeti kurulamadı. Ancak Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında koalisyon ön görüşmelerinin 7 Ocak 2018'de başlayıp 12 Ocak'ta tamamlanması konusunda anlaşma sağlandı. Taraflar tarafından yapılan açıklamada, CDU’nun kardeş partisi Hristiyan Sosyal Birlik CSU’nun 5 Ocak’ta yapılacak yönetim kurulu toplantısından sonra bir araya gelerek üç parti liderinin, müzakerelerin tamamlanmasını takiben 12 Ocak'ta parti kurullarına götürerek resmi koalisyon görüşmelerine geçilip geçilmeyeceği konusunda kararın verileceği öğrenildi. CDU Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel, Hristiyan Sosyal Demokrat (CSU) Parti Genel Başkanı Horst Seehofer ve SPD lideri Martin Schulz ile partilerin belirleyeceği eşit sayıda delegasyon üyesinin katılımıyla yapılacakgörüşmelerde, 15 konunun işleneceği ve ilk sırayı mali durum ve vergilerin aldığı vurgulandı.

Görüşmeler başlamadan SPD’nin “Maliye Bakanlığı’nı isteriz” çıkışından sonra bir açıklama yapan Merkel, ön koşulsuz masaya oturacaklarını belirterek, "CDU açısından bunun dışındaki her şey ön görüşmelerin başarısız sonuçlanacağı anlamına gelir" dedi. Merkel, ön görüşmelerde belirli konularda görüş birliğinin sağlanması ve istikrarlı bir hükümet kurmak amacıyla doğrudan koalisyon görüşmelerine geçilmesini istedeğini ifade ederken, SPD destekli azınlık hükümetinin kurulması modelini reddettiğini de açıkladı.

Bu arada CDU’nun en önemli isimlerinden olan ve uzun yıllar Federal Meclis Başkanlığı görevinde bulunduktan sonra 24 Eylül’de yapılan seçimlerde aktif siyasetten çekilen Norbert Lammert, CDU/CSU ile SPD’nin hükümet kurabileceğine inanmadığını açıkladı. 2018 sonbaharında erken seçime gidileceğini ve Başbakan Angela Merkel’in aday olmayacağını düşündüğünü ifade eden Lammert, “Eğer sürekli büyük koalisyon kurulacak yönünde açıklamalar yapılıyorsa bu açıklama koalisyon kurulmaması içindir” diye konuştu.

Hristiyan Birlik Partileri ve Sosyal Demokrat Parti liderlerinin ‘büyük koalisyon’ olarak isimlendirilen hükümetin kurulması çalışmalarının iki ayı bulabileceği tahmin ediliyor. Almanya’da bir seçim sonrasında hükümet kuramama rekorunun bu kez kırılacağı ve genel seçimlerle hükümeti kurma arasında en az 150 gün gibi bir sürenin geçebileceği konuşuluyor. Koalisyon hükümetinin kurulamaması durumunda ise, Almanya erken seçime gidecek. Almanya Anayasası’na göre erken seçim için Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in karar vermesi gerekiyor. Steinmeier’in Meclis’i feshetmesinden sonra, ülkeyi 60 gün içinde seçime götürmesi gerekiyor.

XS
SM
MD
LG