Erişilebilirlik

Almanya'da İkinci Eyalet Seçiminde de Merkel'in Partisi Birinci


Almanya’da bu yılın ikinci eyalet seçiminden de Başbakan Angela Merkel’in partisi CDU zaferle çıktı.

Ülkenin kuzeyindeki Schleswig Holstein Eyalet Meclisi için yapılan seçimlerde, Hıristiyan Demokrat CDU yüzde 34 oy oranıyla birinci oldu.

CDU bu oy oranyla beklenenin üzerinde bir başarı sergileyerek oylarını yüzde 3 oranında artırdı ve birinci parti konumunu korumayı başardı.

2 milyon 300 bin seçmenin oy verdiği eyalette, 24 Eylül’deki genel seçimler için Martin Schulz’un başbakan adayı olduğu Sosyal Demokrat Parti ise, 26 Mart’taki Saarland seçiminden sonra ikinci kez hayal kırıklığı yaşayarak, yüzde 4 oranında kayıpla oyların yüzde 26’sını alabildi.

Üçüncü olan Yeşiller’in oy oranı yüzde 12,7 olarak netleşirken, dördüncü sıradaki liberal FDP ise yüzde 11 oranında oy elde etti.

Yabancı ve İslam karşıtı Almanya için Alternatif (AfD) 2014 yılından bu yana girdiği her eyalet seçiminde olduğu gibi bu kez de yüzde 5 barajını aştı ve yüzde 5,7’lik destekle Schleswig Holstein Eyalet Meclisi'ne girebildi.

Bu sonuçla eyalette şimdiye dek hükümetin başında olan Sosyal Demokrat Partili eyalet başbakanı Torsten Albig koltuğunu terk etmek zorunda kalırken, Merkel, 24 Eylül genel seçimlerinde kendisine rakip olacak Schulz’a karşı ikinci zaferini kazanmış oldu.

Saarland eyaletinde yapılan seçimde de Sosyal Demokratlar ile Hıristiyan Demokratlar arasında yüzde 10’dan daha fazla oy farkı olduğu ortaya çıkmış, SPD adayı Schulz, alınan sonucu futbol kavramıyla yorumlayarak “Durum 1- 0 oldu” demiş ve partisinin Schleswig-Holstein’i kazanacağını öne sürmüştü.

Almanya’da ‘süper seçim yılı’ maratonunda gelecek hafta pazar günü ülkenin en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya'da halk sandık başına gidecek.

Bir milyon yakını Türkiye kökenli olmak üzere 18 milyon nüfuslu Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Meclisi'ne girmesi muhtemel partilerin listesinde 30’a yakın Türkiye kökenli aday bulunuyor.

Ayrıca eyalet seçimlerinde meclise girmeye çalışan Türkiye kökenlilerin kurduğu partiler de var.

Siyasi uzmanlar Federal Meclis seçimi öncesindeki bu son seçimi de CDU’nun kazanması durumunda SPD’nin ağır bir krizin içine düşebileceğini, Merkel’in ise siyasi statejisi konusunda seçmenden onay almış olacağını belirtiyorlar.

Merkel, mülteci politikaları nedeniyle geçen yıl sürekli eleştirilmiş, ancak ülkede krize dönüşen mülteci sorununun bir süre sonra atlatılacağını belirterek, çizgisinden vazgeçmemişti.

Almanya'da genel seçimler 24 Eylül'de yapılacak. 19. kez yapılacak seçimle, Federal Meclis'in yeni üyeleri belirlenecek. Yapılan son anketlere göre, ülke genelinde Hıristiyan Birlik partilerinin (CDU/CSU) oy oranı yüzde 36 civarında. Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) tahmini oy oranı yüzde 28'e geriledi. Yeşiller, Almanya için Alternatif (AfD) ve Sol Parti'nin oy oranları ise yüzde 8 olarak tespit edildi. Anketlere göre, Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 7'ye çıkan oy oranıyla seçimde oy barajını rahatlıkla aşacak ve Federal Meclis’te toplam yedi parti yer alacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG