Erişilebilirlik

Almanya'da Göçmenler Uyum Sağlıyor


Dünyada en çok göçmen yaşayan ülkelerin başında Almanya geliyor. Ülkede göçmen kökenli yaklaşık 15 milyon kişi yaşıyor; bunlar arasında 3 milyona yakın bir nüfusla Türkler en büyük grubu oluşturuyor. Almanya’da yapılan geniş kapsamlı bir kamuoyu araştırması göçmenlerin Almanya’ya uyum sağladığını gösteriyor.

Almanya’da son yıllarda göçmenlerle, özellikle de Türk göçmenlerle bağlantılı çok sayıda kamuoyu araştırması yapıldı ve bu araştırmalarda genelde ülkede yaşayan Türk kökenlilerin Alman toplumla kucaklaşmadığı, hatta Almanya’da en az uyum sağlayan grup olduğu yönünde söylemler öne çıktı. Bu tarzda sonuçlar başta Türkler olmak üzere göçmenlerle ilgili önyargıların artmasına ve aşırı sağcı ve göçmen düşmanı grupların güçlenmesine neden olurken, bugün yayınlanan kamuoyu yoklaması şimdiye dek alınan sonuçların gerçeği yansıtmadığını gösteriyor. Ülkenin en saygın toplam sekiz Alman vakfı tarafından ortaklaşa kurulan ‘Uyum ve Göç Bilirkişi Konseyi’ tarafından hazırlanan rapora göre, Almanya’daki göçmenlerin yüzde 95,2 ile ezici çoğunluğu Almanya’da severek yaşadığını ve kendilerini Almanya ile bütünleştirdiğini ifade ediyor. Bu oran Alman yerliler arasında yüzde 93,5’la daha düşük. 5600 göçmenin görüşlerinin sorulduğu ankete göre, göçmenlerin yüzde 62’si Almanlara güveniyor, göçmenlere güvendiğini söyleyen Almanların oranı ise yüzde 54. Uyumun nasıl daha başarılı olabileceği konusunda ise Almanların ve göçmenlerin benzer oranlarda görüş belirtmeleri dikkati çekiyor. Her iki grupta göçmenler arasındaki işsizliğin azaltılmasını, demokratik değerlerin iletilmesini ve dışlanmanın engellenmesini uyum için en önemli kıstaslar olarak tanımlıyor. İlginç bir ayrıntı ise, hem Almanların hem de göçmenlerin yüzde 93’ünün yabancıların neden olduğu kriminal olayların önüne geçilmesini talep etmesi. Bu gibi verilerin göçmenlerin Almanya’yı yeni yurtları olarak tanımlamaya başladıklarını gösterdiğini savunan Bremen Üniversitesi’nden eğitim uzmanı profesör Yasemin Karakaşoğlu, Almanya’nın da son yıllarda kendini bir göç ülkesi, göçmenleri de toplumun bir parçası olarak algılamaya başladığını belirtiyor.

Araştırmaya göre, göçmenlerin yüzde 74’ü Almanya’da başarılı olmak için eğitim ve meslek öğrenmenin belirleyici olduğu görüşünde. Ancak ‘Uyum ve Göç Bilirkişi Konseyi’nin raporuna göre, göçmenleri en olumsuz etkileyen konu da aynı zamanda eğitim. Almanlar arasında eğitimlerini herhangi bir diploma almadan terk edenlerin oranı sadece yüzde 1,8, göçmenler arasında bu oran yüzde 14,2, Türk erkeklerinde yüzde 30, Türk kadınlarında ise yüzde 43. Araştırmaya göre, eğitim seviyesindeki sorun, gelir düzeyinin de düşük olmasına yol açıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 20 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:41 0:00
XS
SM
MD
LG