Erişilebilirlik

Almanya’da Film Gerginliği ve Olası Titanic Krizi


Başta Müslüman ülkeler olmak üzere tüm dünyada protesto gösterilerine neden olan ve şiddet olaylarının fitilini ateşleyen ‘Müslümanların Masumiyeti’ adlı filmle ilgili gerilim Almanya’da da artıyor. Son günlerde yaşanan şiddet olayları ve özellikle geçen hafta göstericilerin Sudan'ın başkenti Hartum'da Alman Büyükelçiliği binasına saldırarak ateşe vermesi sonrasında büyükelçiliklerine yönelik yeni saldırı olabileceği gerekçesiyle Berlin bugün hemen tüm İslam ülkelerindeki diplomatik temsilciliklerini kapalı tuttu. Öte yandan Almanya’nın çeşitli kentlerinde Cuma namazı sonrasında olay filme protesto eylemleri yapıldı. Göstericiler Freiburg, Münster ve Dortmund gibi kentlerde namaz sonrası protesto gösterisi düzenleyip olaysız dağıldı.

Dört milyona yakın Müslüman’ın yaşadığı Almanya’da güvenlik yetkililerini şimdiden endişelendiren bir gelişme ise ülkenin en çok satan mizah dergisi Titanic’in gelecek hafta Cuma günü Hazreti Muhammed ve İslam konulu özel bir sayı çıkaracağını açıklaması. Basına sızan ve birkaç gazetenin bugün yayınladığı derginin planlanan kapağında, Hazreti Muhammed’i kast eden kılıçlı ve türbanlı bir Müslüman, eski Alman Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un karısı Bettina Wulff’u kucaklarken gösteriliyor. 'Batı karışıklık içinde – Bettina Wulff Muhammed filmi çeviriyor' ibaresi yer alan taslak kapak ve İslam konulu özel sayı ile ilgili açıklama yapan Titanic Genel Yayın Yönetmeni Leo Fischer, mizah ve hicive yasak getirilemeyeceğini ve Hazreti Muhammed’le ilgili karikatür ve filmin Müslümanları provake ettiği tezini anlayamadığını söyledi. Titanic dergisi, geçen Temmuz sayısında Papa 16. Benedictus’un kıyafetinin göbek altı kısmını idrar çağrışımı yapan sarı renkli bir leke ile yayınlamış ve ‘sızıntı bulundu’ başlığını kullanmıştı.

Güvenlik yetkilileri ‘Müslümanların Masumiyeti’ adlı filmin Almanya’da yaşayan Müslümanlar arasında da infial yarattığı bir dönemde Titanic’in Hazreti Muhammed’le alay eden çizimlere yer verecek olmasını büyük bir risk olarak tanımlıyor ve özellikle Selefi ve diğer radikal İslamcı grupların tepkisini artırabileceği görüşünü savunuyor. Bazı Müslüman örgütlerin Titanic’in yasaklanması için girişimde bulunması bekleniyor. Dergi geçmişte 55 kapağı yüzünden mahkemelik oldu ve bunlardan 35’i yasaklandı.

Öte yandan aşırı sağcı Pro Deutschland Partisi, tüm tepkilere rağmen Hazreti Muhammed’e hakaret içeren filmin gösterimini Kasım ayının birinci veya son haftasında gerçekleştireceklerini vurguladı. Berlin Eyaleti Uyum Bakanı Dilet Kolat ise sinema salonu sahiplerine Müslüman karşıtı ve hakaret içeren filmi boykot etmeleri çağrısında bulundu.

Bu arada film ve karikatürlerle ilgili tartışmalar Federal İçişleri Bakanlığı’nın, ‘Kayıp’ adlı kampanyasını ertelemesine neden oldu. Bakanlıktan yapılan açılamada, güvenlik birimlerinin yaptığı değerlendirme sonucunda kampanyanın şu anda başlatılmasının yanlış anlaşılabileceği ve bu yüzden ileri bir tarihe ertelendiği vurgulandı. Son haftalarda büyük tartışmalara neden olan ve radikal İslam’ın yayılmasını önlemek için İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı reklam kampanyası radikalleştiğinden şüphelenilen Müslümanların aileleri ve tanıdıkları tarafından güvenlik yetkililerine bildirilmesini amaçlıyordu. Türk ve Müslüman dernekler kampanyaya ‘gammazlığı besleyen ve topluma kuşku tohumları eken’ içeriği nedeni ile çok sert tepki verdiler. Son olarak Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Başbakan Merkel’den kampanyanının başlatılmamasını istemişti.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:00 0:00
Linki indirmek için
XS
SM
MD
LG