Erişilebilirlik

Almanya'da Eyalet Seçimleri Aşırı Sağcılarla Selefileri Karşı Karşıya Getirdi


Almanya’nın en büyük eyaleti Kuzey Ren Vestfalya’da erken seçimler gelecek hafta Pazar günü yapılacak. Yaklaşık 20 aydır eyaleti yöneten Sosyal Demokrat SPD ve Yeşiller’in azınlık hükümetinin bütçe tasarısının reddi üzerine erken seçim kararı alınan eyalet, göçmen nüfusu açısından da Almanya’da bir numara. 18 milyon kişinin yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya’da bir milyonu Türkiye’den olmak üzere 1 buçuk milyon göçmen var.

Aşırı sağcı ve İslam düşmanı grup ve partiler de çalışmalarına burada ağırlık veriyor. Nitekim Köln’de inşa edilen Almanya’nın en büyük camisine karşı örgütlenen, eyalette Pro NRW ve ülke çapında da Pro Deutschland şeklinde partileşen oluşum İslam ve Müslüman karşıtlığıyla oy toplamaya çalışıyor.

Yaklaşık 250 aktif üyesi olduğu tahmin edilen ve istihbarat örgütleri tarafından ‘aşırı sağcı’ ve ‘yabancı düşmanı’ olarak sınıflandırılan parti, son olarak dün seçim kampanyaları kapsamında İslam karşıtı gösteriler düzenledi ve 2005 yılında Müslümanların tepkisini çeken Danimarkalı karikatürist Kurt Westergaard’ın Hz. Muhammed karikatürlerini Solingen kentinde bir cami önünde gösterdi.

Solingen, Selefilerin Almanya’da yoğunlaştığı kent olarak biliniyor. Nitekim Hz. Muhammed'i resmeden tartışmalı karikatürlerin gösterilmesine tepki veren Selefiler Pro NRW’li göstericileri engelleyebilmek için aradaki polis kordonuna saldırdı, olayda üç polis yaralandı, yaklaşık 30 kişi de gözaltına alındı.

Selefiler Almanya’da 25 milyon Kur'an dağıtma kampanyası ile gündeme gelmişti. Pro NRW’nin bu eylemle provokasyon amaçladığını savunan ve başka çatışmalardan endişe duyduğunu açıklayan Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich bu durumda yurtdışındaki Alman büyükelçiliklerine ve Alman şirketlerine yönelik saldırıların da olabileceğini dile getirdi.

Kuzey Ren Vestfalya’da seçimlere katılan Türk partisi Yenilik ve Adalet Birliği’nin başkanı Haluk Yıldız, yetkililerin bu provakasyona el koyması gerektiğini belirtiyor.

Seçim programının merkezinde ‘Almanya'nın İslamlaşmasının önlenmesi’ tezi yer alan Pro NRW'nin, önümüzdeki hafta sonunda eyalette 25 kentte cami önlerinde benzer gösteri yapmayı planladığı bildiriliyor.

XS
SM
MD
LG