Erişilebilirlik

Almanya’da Erdoğan’a Tepki Büyüyor


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Mayıs'ta planlanan Köln ziyareti ve bu konuda Alman siyasetçilerin tepkileri Berlin gündemini belirlemeye devam ediyor. Hafta sonunda çok sayıda siyasetçi Erdoğan’ın, AKP’nin Avrupa'daki lobi örgütü olarak nitelenen Almanya Türk Demokratlar Birliği UETD’nin 10’uncu yıldönümü kapsamında Köln‘deki 18 bin kişilik Lanxess Arena’da yapacağı konuşmayı iptal etmesini talep etmişti.

Federal hükümet bugün konuya tepki verdi ve konuşmanın iptal edilmesi yönündeki çağrılara prensip olarak karşı tavır aldı. ‘Çok yakın ve önemli bir partner olan bir ülkenin Başbakanı Erdoğan’ı ülkemizde memnuniyetle konuk edeceğiz’ şeklinde bir açıklama yapan Başbakan Angela Merkel’in sözcüsü Steffen Seibert, aynı zamanda ‘Alman hükümeti Başbakan Erdoğan’ın Türk ve Alman vatandaşları önündeki bu konuşmayı sorumluluk duygusu ve hassasiyet içinde yapmasını beklemektedir’ şeklinde konuştu. Toplantının ‘ilişkilerde zor ve sıkıntılı bir döneme rastladığını’ vurgulayan Seibert, konuşmanın Alman toplumunun bundan sonra da iyi bir şekilde birlikte yaşamalarına katkıda bulunmasını umduklarını belirtti.

Öte yandan Federal Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, ‘Alman demokrasisi Erdoğan’ın vatandaşlarına seslenmesini hazmedecektir’ şeklinde görüş belirtti. Steinmeier, Başbakan Erdoğan’ın konuşmasını ‘uluslararası davranış sınırları’ kapsamında yapacağına emin olduğunu söyledi. Konuşmanın yapılacağı Köln kentinin Belediye Başkanı Jürgen Roters ise ‘Soma’da yaşanan dramdan sonra sorumlu bir politikacı olarak kararı ben verecek olsaydım, yurtdışında seçim kampanyasına katılmaktan daha önemli işler olduğunu bilirdim’ şeklinde bir açıklama yaptı.

Planlanan konuşma bir çok Alman politikacı ve medya mensubu tarafından ‘Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde yurtdışı seçim turlarının ilk durağı’ olarak niteleniyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Almanya’da yaşayan yaklaşık bir milyon 400 bin Türk vatandaşının oy kullanma hakkı var. Öte yandan seçimle ilgili hazırlıklar sürüyor. Berlin Büyükelçiliği bundan kısa bir süre önce Almanya’da yaşayan Türkler’in toplam yedi kentte oy kullanabilmeleri için Federal İçişleri Bakanlığı’na başvurmuştu. Bakanlığın seçimlerin yapılacağı eyaletlerin içişleri bakanlıklarından görüş istediği, güvenlik sorunu olmayacağına dair rapor vermeleri durumunda önümüzdeki günlerde seçime yeşil ışık yakacağı belirtiliyor.
XS
SM
MD
LG