Erişilebilirlik

Almanya'da Cumhurbaşkanlığı Seçimleri


Christian Wulff ve Angela Merkel

Almanya'da Cumhurbaşkanı Horst Köhler'in geçen Mayıs ayında sürpriz bir şekilde istifa etmesinden sonra ülkenin yeni cumhurbaşkanı bugün seçilecek. Başbakan Angela Merkel’in siyasi kariyerini de etkileyebilecek seçim öncesinde son durumu Berlin muhabirimiz Cem Dalaman özetliyor:

Horst Köhler'in ani istifası ve sonrasında yaşanan gelişmeler haftalardır Almanya’nın gündemindeki bir numaralı konu. Afganistan’a yaptığı bir ziyaret sonrasında, ‘askeri müdahalelerin Almanya’nın ticari çıkarlarını koruma amaçlı olabileceği’ yönündeki demeci ülkede çok büyük tartışmalara neden olan ve bu yüzden istifa eden Köhler’in halefi gerçi bugün seçilecek, ancak bu istifanın yol açtığı siyasi krizin etkileri daha uzun bir süre hissedilecek. Hükümeti oluşturan Hıristiyan Birlik Partileri CDU/CSU ve Hür Demokrat Parti FDP’nin ortak adayı halen Aşağı Saksonya Başbakanı olan Christian Wulff. Başbakan Angela Merkel’e yakınlığıyla tanınan Wulff, en çok sevilen siyasetçiler listesinde yıllardır en önde yer alan isimler arasında. 51 yaşındaki Christian Wulff, başbakanlık Yaptığı Aşağı Saksonya Eyaleti’nde Aygül Özkan’ı Kadın ve Sağlık Bakanı göreve getirerek, Almanya çapında ilk kez Türk kökenli bir siyasetçiyi bakanlık görevine atamıştı. Adaylığının açıklandığı ilk günlerde seçilmesine kesin gözüyle bakılan ve göreve gelirse göçmenlerin entegrasyonu ve ayrımcılığın önlenmesi gibi konulara öncelik vereceğini duyuran Wulff’a karşı muhalefet partilerinden Sosyal Demokrat ve Yeşiller ise, eski Doğu Almanya İstihbarat Örgütü Stasi’nin adının karıştığı olayları araştıran arşivin eski sorumlusu 70 yaşındaki Joachim Gauck’u cumhurbaşkanlığına aday gösterdi. İnsan hakları savunucusu olarak tanınan ve Türkiye’nin AB üyeliğine destek veren Gauck Alman kamuoyunda sevilen ve saygınlığı olan bir isim. Bazı FDP’li siyasetçilerin, muhalefetin adayı Joachim Gauck’u destekleyecekleri yönündeki açıklamaları sonrasında cumhurbaşkanı seçiminde koalisyonun geleceği de belirlenecek, oylama koalisyonun ‘kader günü’ olarak görülüyor. Merkel’in adayı Wulff’un ilk turda seçilmesi halinde son haftalarda çatışan koalisyonun toparlanmasının hızlı olacağını dile getiren uzmanlar, aksi halde Merkel’in istifa edebileceğini, zaten uyumlu çalışmayan koalisyon hükümetinin de dağılacağını belirtiyor. FDP’li federal milletvekili Serkan Tören de oylamayı ‘kritik’ olarak tanımlıyor.

Cumhurbaşkanlığı için seçim 622 parlamenter ve 622 eyalet temsilcisinden oluşan 1244 üyeli Federal Seçiciler Kurulu’nda yapılacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 19 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:35 0:00
XS
SM
MD
LG