Erişilebilirlik

Almanya'da Corona Paniği Artıyor


Corona virüsü Almanya’da 52 kişide daha görüldü. Robert Koch Enstitüsü (RKI) tarafından yapılan açıklamada, ülke genelindeki Corona vakası sayısının 240’a yükseldiği belirtildi. RKI’ya göre Almanya’nın 16 federal eyaletinden 15'inde Corona virüsü vakaları tespit edildi.

Yaklaşık 120 hastayla Kuzey Ren-Vestfalya'nın virüstenen çok etkilenen eyalet olduğu belirtildi. Söz konusu eyalette Heisnberg kenti günlerdir karantinada. Artan Corona vakalarına paralel, kitlesel etkinliklerin iptalleri de sürüyor. Dünyanın en büyük turizm fuarı ITB’nin iptalinden sonra, Avrupa’nın en önemli kitap fuarlarından Leipzig Kitap Fuarı da iptal edildi. Kendi alanında dünyanın en önemlisi sayılan ve geçen yıl 160 ülkeden 6 binin üzerinde firmanın katıldığı Hannover Uluslararası Sanayi Fuarı da ertelendi.

20 Nisan’da başlaması planlanan fuarın 13 Temmuz’a ertelendiği duyuruldu. Çok sayıda işletme ve kurum, söz konusu fuara Güney Kore ve Çin’den katılımcıların olması nedeniyle gelmeyeceklerini önceden açıklamıştı. Alman Futbol Federasyonu’un da hafta sonunda oynanması planlanan Bundesliga karşılaşmalarının bazılarını ertelemeyi düşündüğü öğrenildi. Almanya’nın en önemli derbilerinden olan Mönchengladbach - Dortmund karşılaşmasının, maçın oynanacağı Mönchengladbach’ın Almanya’da ilk Corona virüslü hastanın tespit edildiği ve halen karantinada bulunan Heinsberg kentine yakınlığı nedeniyle seyircisiz oynanmasının planlandığı haber verildi.

Bu arada Lufthansa, İsviçre ve Avusturya Havayolları tarafından gerçekleştirilen Almanya, İsviçre, Avusturya ve Çin ana karası arasındaki karşılıklı tüm uçuşların askıya alınması kararı 24 Nisan'a kadar uzatıldı. İran'ın başkenti Tahran'a çift yönlü planlanan bütün uçuşların da 30 Nisan'a kadar iptal edildiği, ayrıca İtalya'ya uçuşların azaltılacağı açıklandı.

Diğer yandan virüs vakalarının artması ve çok sayıda etkinliğin iptali vatandaşlarda paniğe yol açtı. Özellikle sosyal medyada yayılan dedikoduların etkisi altında kalanların, marketlere hücum ederek uzun süre saklayabilecekleri gıdaların bulunduğu rafları boşalttıkları gözlemlendi. Sektör temsilcilerinin, stokların dolu olduğu ve paniğe gerek olmadığı şeklindeki sakinleştirici açıklamalarına rağmen, su, un, şeker, pirinç, makarna gibi gıda maddeleri birçok markette tükendi.

Eczanelerde de dezenfektan ve maske stoklarının tükendiği belirtildi. Uzmanlar, Corona virüsün daha da yayılması durumunda hastalıkla mücadele etmek için yeteri kadar sağlık malzemesinin bulunmadığını öne sürüyor. Nitekim hastanelerde başta maske olmak üzere dezenfektan özellikli malzemelerin eksikliğinin yaşandığını belirten uzmanlar, hastaların tedavisinde görev yapacak doktorları ve hemşireleri koruyacak malzeme açığının giderek arttığını ifade ediyor.

Federal Sağlık Bakanlığı, Almanya’da özellikle hastanelerdeki ihtiyacı karşılayabilmek için başta maske olmak üzere ilgili sağlık malzemelerinin yurtdışına satışını bugünden geçerli olmak üzere durdurdu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD'den Türkiye'ye F-16 Desteği - 30 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:50 0:00
XS
SM
MD
LG