Erişilebilirlik

Almanya'da Borçlu Bireylerin Sayısı Artıyor


Borçlu konumda olanların oranının son yirmi yıl içinde iki kat arttığını söyleyen uzmanlar, yaşlanan ama yoksullaşan nüfusa paralel özellikle son yıllarda aşırı tüketim artışının borçlarının artmasında önemli payı bulunduğunu belirtiyor

Euro krizi Avrupa’nın refah ülkesi Almanya’nın ekonomisine ve mali bütçesine olumlu yansıdı. Nitekim son üç yılda devlet tahvili faizlerinin düşmesi, bütçeye 40 milyar Euro’luk ek gelir olarak döndü. Ancak ülkenin mali borcu halen yüksek seviyede bulunuyor.

Federal devletin, eyaletlerin ve yerel yönetimlerin toplam borcu iki trilyon Euro’ya yakın. Sigorta talepleri de kamu borçlarına eklendiğinde ortaya dört trilyon Euro gibi muazzam bir rakam çıkıyor.

Olumlu ekonomik gidişata paralel Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble bunda bir sure önce yaptığı açıklamada, 2014 yılında ekonominin yüzde 1,7 oranında büyümesini ve 2015 için de yeni borçların sıfıra yakın seviyelere gerilemesini beklediğini belirtti.

Alman devleti ekonomik açıdan ileriye umutla bakarken, halk arasında aşırı borçlananların sayısı ise her geçen gün artıyor. Son verilere göre ülkede yaklaşık 7 milyon kişinin yüksek oranda borcu var. Başka bir deyişle, ülkede yaşayan her on kişiden biri borç batağında. Borç batağında olanlar ortalama 38 bin Euro borçlu.

Borçlu konumda olanların oranının son yirmi yıl içinde iki kat arttığını söyleyen uzmanlar, yaşlanan ama yoksullaşan nüfusa paralel özellikle son yıllarda aşırı tüketim artışının borçlarının artmasında önemli payı bulunduğunu belirtiyor.

Verilere göre Berlin ve Hamburg gibi büyük kentler, borçlanma konusunda ön sıralarda yer alıyor. En çok borçlu ise yüzde 20'lik oranla gemi sanayinin yerleşik olduğu Bremerhaven'de.

Ekonominin iyi gitmesi ve iş piyasasındaki olumlu gelişmeler sonrasında geride kalan yıllarda kredi kullanımında yüzde 30’lara varan artış olduğuna işaret eden uzmanlar, elektronik ürünler, pahalı giysiler ve kendi mali koşullarını zorlayan otomobilleri alanların sayısının da arttığını belirtiyor.

Borç batağı, istatistiklere göre en fazla 35-45 yaş arasındaki insanları, yalnız yaşayan kadınları ve göçmen kökenlileri etkiliyor. Borçluların yüzde 16‘sını göçmen kökenliler oluşturuyor. Bu rakamı nüfusa oranlayınca, 600 bine yakın göçmenin aşırı borçlu yaşadığı ortaya çıkıyor.

Uzmanlar bunlardan 200 bininin Türkiye kökenli göçmenlerden oluştuğunu belirtiyorlar. Kredi borçları ve cep telefonu borçları Türkiye kökenlileri en çok etkileyen sorunların başında geliyor, ayrıca hazırlıksız bir şekilde işyeri açıp iflasa sürüklenen ve bu nedenle aşırı borca girenlerin sayısı da kabarık.

Almanya’daki iflas kanununa göre, sadece şirketler değil kişiler de iflas edebiliyor. Kişinin üç yıllık süre sonrasında borcunu ödemeye gayret etse bile altından kalkamayacağını ispatlaması durumunda borçları donduruluyor, yani borcu çoğalmıyor. Böylece borçlu kişi koruma altına alınırken, geçimine yetecek kadar olan gelirlerine de dokunulmuyor.

Berlinli vergi uzmanı Tuncay Tansel kişisel iflas olanağını Türkiye ile karşılaştırıyor ve Almanya’daki sosyal devletin büyük bir avantajı olarak tanımlıyor.
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:26 0:00
Linki indirmek için
XS
SM
MD
LG