Erişilebilirlik

Almanya'da 'Anonim İş Başvurularına' Geçiliyor


Almanya'da 'Anonim İş Başvurularına' Geçiliyor

Almanya’daki Türk göçmenlerin yaşadıkları zorluklar yaygın olarak bilinen bir durum. Araştırmalar Türk kökenlilerim istihdam piyasasında kendilerini kabul ettirmekte zorlandıklarını, dörtte birinin iş ararken ayrımcılıkla karşılaştıklarını ortaya koyuyor. Bunun önüne geçebilmek için şimdi anonim iş başvurusu uygulmasına geçiliyor

Almanya’da yaşayan Türkler arasındaki işsizlik oranı ülke ortalamasının iki katı, yüzde 20 civarında. Bunun yanı sıra resmi veriler Türk göçmenlerin yüzde 28’inin iş ararken ayrımcılığa uğradığına işaret ediyor. Federal hükümet tarafından onaylanan ve 1 Eylül’de yürülüğe girecek bir uygulamaya göre, bir pilot proje kapsamında iş arayan elemanlar iş başvurularını fotoğrafsız, yaş, isim, din, köken ve cinsiyet gibi kişisel bilgilerin yer almadığı özgeçmişlerle yapacaklar. Başvurularda sadece mesleki vasıflar yer alacak. Federal Aile Bakanlığı’nın yanısıra ve Alman Posta İdaresi ve Alman Telekom Şirketi gibi toplam beş büyük şirketin destek verdiği yeni yasal düzenleme bir yıl boyunca sürecek. Uygulamayla, iş başvurusunun en azından ilk bölümündeki ayrımcılığa engel olunabileceği tahmin ediliyor. Anonim iş başvurusunda bulunan kişinin başvuru sürecinin ilk bölümü daha eşit şartlar altında başarıyla geçmesi durumunda, yönetici ya da insan kaynakları bölümü ile yapacakları kişisel görüşmede kendilerini tanıtma fırsatı çıkacak. Uygulamaya ön ayak olan Ayrımcılıkla Mücadele Dairesi, söz konusu anonim iş başvuruları sayesinde göçmen kökenlilerle birlikte kadınların ve yaşlıların da istihdam piyasasında şanslarının ve iş bulma olasılıklarının artacağına inanıyor. Bu kurumun verilerine göre, Türk kökenli bir kişinin yaptığı başvuruda sadece adından dolayı bile şansının yüzde 14 daha az olduğunu ortaya koyuyor. Almanya Türk Toplumu Başkanı Kenan Kolat anonim iş başvurusunun Türkler açısından olumlu olacağını savunuyor.

Alman İşverenler Derneği, ayrımcılığı önlemek amacıyla iş başvurularının anonim yapılması yönündeki uygulamaya karşı çıktı ve bunun sonuçta daha fazla bürokrasi anlamına geldiğini savundu. Anonim iş başvurusu, Amerika’da uzun zamandan beri uygulanıyor, Fransa'da ise yaklaşık 50 şirket, bu uygulamayı yapıyor. Almanya’da anonim iş başvurusu projesinin sonuçları, önümüzdeki yıl sonbaharda açıklanacak ve olumlu olması durumunda ülke genelinde zorunlu uygulmaya geçilecek.

XS
SM
MD
LG