Erişilebilirlik

Almanya Anayasa Mahkemesi Avrupa İstikrar Mekanizması'nı onayladı


Almanya'da Federal Anayasa Mahkemesi Avrupa İstikrar Mekanizması'na ilişkin kararını açıkladı ve kısa adıyla ESM olarak bilinen mekanizmaya yapılacak katkının belirli koşullara bağlı olarak onaylanmasına karar verdi. Büyüklüğü 500 milyar Euro olan ESM'de Almanya'ya düşen meblağın planlandığı gibi en fazla 190 milyar Euroyla sınırlı kalması ve buna ek ödemelerin Federal Meclis'in yeni onayını gerektirdiğine işaret eden mahkemenin kararı Avrupa Birliği ve mali piyasaları rahatlattı. Euro, dolar karşısında 1.30 seviyesine yükselerek son dört ayın en yüksek değerine ulaştı.

Avrupa İstikrar Mekanizması'nın 29 Haziran'da Federal Parlamento'da koalisyon hükümeti ve Sosyal Demokrat SPD'nin oylarıyla ve büyük çoğunlukla kabul edilmesinin hemen ardından muhalefetdeki Sol Parti ile birlikte toplam 20 bin imza toplayan bir girişim söz konusu kurtarma paketinin anayasaya uygun olmadığı gerekçesiyle Federal Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. Bunun üzerine Alman Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, davadan çıkacak kararı bekleyeceğini ve ancak karar sonrasında imza atacağını açıkladı, yasa da Başbakan Angela Merkel'in arzuladığı gibi 1 Temmuz’da yürürlüğe giremedi. Karlsruhe'deki mahkemenin kararı sonrasında Avrupa İstikrar Mekanizması'na ilişkin yasanın Cumhurbaşkanı tarafından ne zaman imzalanacağı ise henüz belli değil. Euro Grubu Başkanı Jean Claude Juncker mekanizmanın en geç 8 Ekim'de yürürlüğe girmesini arzuladıklarını açıklamıştı.

Avrupa İstikrar Mekanizması zorda kalan ve ekonomik krizi kendi başına atlatamayan AB ülkelerine destek vermek için oluşturuldu. ESM'e İngiltere ve Çek Cumhuriyeti hariç diğer 25 üye ülke tarafından destek veriyor.
XS
SM
MD
LG