Erişilebilirlik

Almanya'da 80 bin Türk Girişimci Var


Almanya'da 80 bin Türk Girişimci Var

50 yıl önce Almanya’ya vasıfsız işçi olarak gelen Türklerin bugün geldiği nokta kısmen göz kamaştırıyor. Uyum tartışmalarına rağmen başarılarıyla tanınanların yanısıra, sürekli artan girişimci sayısı dikkati çekiyor. Son yıllarda Almanya'daki Türkler arasında, sanat ve spor alanlarındaki başarılarıyla adlarını duyuran, hatta dünya çapında tanınanların sayısı giderek artıyor. Yönetmen Fatih Akın, futbolcu Mesut Özil, yazar Feridun Zaimoğlu Almanya'nın en seçkin yüzleri arasında yer bulmuş durumda. Buna paralel ekonomi dünyasında da Türk kökenlilerin varlığı kendini hissettiriyor. Almanya’da 80 bin Türk girişimci, yılda 35 milyar Euro ciro yapmakta. Sadece döner sektörünün 2 milyar cirosu var. 100'ün üzerinde sektörde aktif olan girişimciler 400 binden fazla kişiye da istihdam sağlıyor. Türk girişimcilerin yoğunlaştığı kentlerin başında Berlin bulunuyor. Berlin'deki küçüklü büyüklü toplam 12 bin Türk kökenli işletmeciyi temsil eden çatı örgütü Türk-Alman İşadamları Birliği ‘nin başkanı ise Almanya’daki Türk dernekleri ve lobi örgütleri dedikte akla gelen ilk isimlerden olan Hüsnü Özkanlı. 1971 yılından bu yana Berlin’de yaşayan ve çok sayıda dernek ve örgütün kuruluşuna ön ayak olan Özkanlı, başarılı Türklerin sayısının artığını, ancak başka ülkelerde yaşayanlara kıyasla Almanya’daki Türk toplumunun genel olarak kendi meselelerine sahip çıkmadığını anlatıyor.

Azınlık olarak ses duyurabilmek için organize olmanın önemine vurgu yapan Özkanlı, her vatandaşının toplumsal sorumluluk taşıdığını ve kendisinin de bu yaklaşımla hareket ettiğini belirtiyor.

Hüsnü Özkanlı’ya göre, başarı hikayelerine rağmen Almanya’daki Türklerin uyum sorunları çok ciddi bir boyutta.

Almanlar ve Türkler arasında önyargıların ortak yaşamı zorlaştırdığını savunan Türk-Alman İşadamları Birliği başkanı, bunun aşılması için komşuluk ilişkilerinin önemine vurgu yapıyor.

Oğlu Berlin’in en tanınmış diş doktorlarından biri olan ve 40 yıla yakın bir süredir Almanya’daki Türklerin göç sürecine tanıklık eden Hüsnü Özkanlı’nın ülkeyle bağlantılı kişisel bilançosu ise pek olumlu değil.

XS
SM
MD
LG