Erişilebilirlik

Almanya'da 6 Türk Aday da Kazandı


Almanya'da 6 Türk Aday da Kazandı

18 milyonluk nüfusuyla Almanya'nın en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya'da yapılan seçimler adeta bir genel seçim havasında geçti. Eyaletin gündemindeki sorunlardan daha çok Almanya’nın Yunanistan’a mali yardımı ve Afganistan’daki Alman askerleri gibi tüm ülkede tartışılan konuların malzeme olduğu seçimde, 2005’de yüzde 44,8 ile iktidar olan CDU, büyük oy kaybına uğradı ve yüzde 34,6'te kaldı. Sosyal Demokrat Parti SPD 34,5 oy aldı, son seçimlere oranla oylarını ikiye katlayan Yeşiller Partisi yüzde 12,1, Hür Demokrat Parti FDP yüzde 6,7, Sol Parti ise yüzde 5,6 ile eyalet meclisine girmeyi başardı.

Bu sonuca göre ise mevcut olan CDU – FDP koalisyonu çoğunluğunu yitirirken, seçimin federal çaptaki etkisi ise Federal hükümetdeki koalisyonun Eyalet Temsilcileri Meclisi'ndeki çoğunluğu kaybetmesi oldu. Almanya'daki sisteme göre, Federal Parlamento’da kabul edilen yasaların uygulanabilmesi için Eyaletler Meclisi’nin onayından geçmesi gerekiyor. Eyaletdeki koalisyon pazarlıkları ise büyük bir hızla başladı. SPD'nin aldığı oy oranı tek başına hükümet kurmasına yetmediği için büyük olasılıkla Yeşillerle koalisyon kurması gerekiyor. Ancak bu durumda Sol Parti’nin de bu koalisyon çözümüne destek vermesi bekleniyor. Bir başka olasılık ise ‘büyük koalisyon’ olarak tanımlanan SPD-CDU koalisyonun gündeme gelmesi. CDU’nun ve FDP’nin aldığı sonuçlar Berlin’deki siyasi çevrelerde ‘Merkel hükümeti için hüsran’ olarak tanımlanırken, ülke genelinin barometresi olarak tanımlanan sonucun Federal Hükümet’in işini zorlaştıracağından yola çıkılıyor, bazı yorumcular Kuzey Ren Vestfalya seçimini Berlin’deki hükümet için de ‘sonun başlangıcı’ olarak tanımlıyorlar.

Bu arada seçimlerde altı Türk kökenli milletvekili adayı da meclise girmeyi başardı. Yeşiller Partisinden Arif Ünal, Sol Parti’den Ali Atalan, Kamide Akbayır ve Özlem Alev Demirel, Sosyal Demokrat Parti SPD’den Serdar Yüksel ve İbrahim Yetim meclise girmeyi başaran isimler oldu. Bir milyona yakın Türk göçmenin yaşadığı eyalette şimdiye dek Türk kökenli milletvekili olmadığını hatırlatan Özlem Alev Demirel, yoğun göçmen nüfusa hitap etmesi açısından seçim sonucu bir dönüm noktası olarak tanımlıyor.

Bu arada SPD’nin eyaletdeki hükümeti oluşturması durumunda Almanya’daki ikinci Türk kökenli bir siyasetcinin de bakan olması bekleniyor. SPD Başbakan adayı Hannolere Kraft seçimi kazanmaları durumunda, uyum politikaları konularında danışmanı Zülfiye Kaykın'ı Uyum Bakanı yapacapını duyurmuştu. Aşağı Saksonya eyaletinde iki hafta önce CDU partisinden Aygül Özkan Aile ve Uyum Bakanlığı görevini üstlenmişti.

XS
SM
MD
LG