Erişilebilirlik

Almanya’ya Adil Öksüz Notası


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin baş şüphelilerinden Adil Öksüz’ün, Almanya’da görüldüğü iddialarının ardından, Berlin’e nota verildiğini açıkladı.

TRT Haber’de konuşan Çavuşoğlu, "FETÖ firarisi Adil Öksüz'ün Almanya'da olduğuna, hatta nerede yaşadığına dair bazı haberler çıkmaya başladı (…) Orada ise iadesi için nota verdik. Bu kişinin varsa, Almanya'da tespit edilmesi ve bir an evvel tutuklanarak Türkiye'ye iade edilmesini istedik” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schäfer de, Türkiye’nin hafta sonunda nota verdiğini doğruladı. Schäfer, yetkililerin hukuk temelinde Türkiye'nin başvurusunu inceleyeceğini söyledi.

Schäfer, Öksüz'ün Almanya'da bulunduğunun netleşmediğini söyledi ve yetkililerin somut, güvenilir ve teyit edilebilir bilgilerle hareket edeceğini vurguladı.

Türkiye, Almanya’yı darbe girişimiyle bağlantılı isimleri korumakla suçluyor. Almanya ise darbe sonrası Alman vatandaşı iki gazetecinin ve bir insan hakları savunucusunun tutuklanması nedeniyle Türkiye’ye tepkili.

Türk basınında, Adil Öksüz'ün Frankfurt ve Ulm yakınlarında görüldüğü ve Baden-Württemberg eyaletinde sığınma başvurusunda bulunduğu iddiaları yer almıştı.

Facebook Forum

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG