Erişilebilirlik

Almanya ve İsveç'te Taciz İddiaları Gündemde


Almanya ve İsveç'te Taciz İddiaları
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:08 0:00

Almanya’nın Köln ve diğer kentlerinde göçmenlerin, yılbaşı gecesi Alman kadınlarını taciz etmesinden sonra Avrupa’da göçmen krizi yeni bir boyut kazandı. İsveçli yetkililer de, İsveç polisinin benzer saldırıları örtbas ettiği yönündeki suçlamalara cevap vermek zorunda kaldı. Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Asya’dan Avrupa’ya göçmen akını devam ederken, hükümetler ülkelerinde oluşan göçmen karşıtı görüşlerle mücadele ediyor.

Aşırı sağcı PEGİDA hareketinin bir kolu olan LEGİDA’nın düzenlediği göçmen karşıtı protesto gösterisinde binlerce kişi, Almanya’nın doğu kenti Leipzig sokaklarında hoşgörü çağrısında bulundu. Göçmen karşıtı gruplar, Batı’nın ‘Müslümanlaştırılmasına’ karşı protesto gösterileri yaparken, Köln ve diğer kentlerde yılbaşı gecesi Alman kadınlara yapılan saldırılar, bu grupların işlerini kolaylaştırdı.

Tatjana Festerling, müslüman mültecilerin, beyaz ve sarışın Alman kadınlarına yönelik terör saldırılarına başladığını söylüyor.

Yabancı düşmanı gruplar, geçtiğimiz günlerde Köln’de Pakistan, Suriye ve Afrikalı göçmenlere yapılan saldırıları düzenlemekle suçlandı.

Birçok kadınsa, şiddeti kınamak için gösteri yaptı.

Emily Michels, PEGİDA'nın yaptıklarının kendisini çok kızdırdığını, PEGİDA sempatizanlarının aslında kadın haklarını savunmadıklarını bildiğini söylüyor. Onların niyetinin yabancıları dövmek olduğunu da ekliyor.

İsveç medyası da İsveç polisini kutlamalar sırasında yapılan saldırıların arkasında göçmenlerin olduğu gerçeğini örtbas etmekle suçladı. Emniyet Müdürü Dan Eliasson, iddiaların araştırılacağını söyledi.

Dan Eliasson, iddialerın doğruluk payı varsa gerçeğin ortaya çıkarılması gerektiğini söylüyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, kontrolsuz göçmen akınının önüne geçmeleri gerektiğini vurguladı.

Merkel, “İnsanları kaçmaya zorlayan nedenleri ortadan kaldırma mücadelemizi arttırmalıyız. Ondan sonra, ne yapmak istediğimizi ve mülteci sayısını belirgin bir şekilde azaltmak mümkün olabilir. Bu çok açık. Bir görevimiz de, burada bulunan göçmenlerin topluma entegrasyonu. Herkes en iyi yöntemin ne olduğunu konuşuyor. Köln’de yaşanan korkunç olaydan sonra gördük ki, en iyi entegrasyon için açık bir topluma ihtiyacımız var. Ancak göçmenlerin de bizim yasalarımız ve değerlerimize uymaları gerekiyor.” şeklinde konuşuyor.

Kaos ve şiddet kültüründe büyümüş bazıları için bu durum, entegrasyonun en zor tarafı olabilir.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG