Erişilebilirlik

"Almanya Türkiye'nin AB Üyeliğini Zorlaştırıyor"


"Almanya Türkiye'nin AB Üyeliğini Zorlaştırıyor"

Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkiler, son dönemde inişli çıkışlı bir seyir izledi. Özellikle Almanya Başbakanı Angela Merkel’in iki hafta önce Güney Kıbrıs’da yaptığı açıklamalar bu konudaki tartışmaları alevlendirdi.

Berlin muhabirimiz Cem Dalaman Alman siyasetini yakından tanıyan CHP’li politikacı Ercan Karakaş’la konuştu.

Berlin’deki siyasi gözlemci ve yorumcuların çoğunun ortak görüşü, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile yürüttüğü üyelik müzakerelerin kritik bir aşamaya geldiği şeklinde. Son yıllarda müzakere sürecinde yaşanan sorunların, Kıbrıs’la bağlantılı daha da artacağına işaret eden uzmanlar, Angela Merkel’in Güney Kıbrıs ziyaretinde Türkiye’ye ve Türk tarafında yönelik suçlayıcı açıklamalarının Türkiye’nin önünde aşılması çok zor bir engel ve yol ayrımı olarak yorumlanması gerektiğini savunuyorlar. 1970li ve 1980li yıllarda Almanya’da yaşayan, burada Alman Sosyal Demokrat Partisi SPD’de on yıl değişik kademelerde çalışan ve Avrupa Sosyal Demokrat Halk Dernekleri Federasyonu’nda dört dönem genel başkanlık yapan Ercan Karakaş, büyük ümitlerle başlanan Türkiye-Avrupa Birliği müzakerelerinin geleceğine, Merkel’in tavrı sonrasında kuşkuyla baktığını ancak buna rağmen Türkiye’nin 47 yıldır süren AB projesinden vazgeçmemesi gerektiğini ifade ediyor.

Almanya’daki temaslarında sıksık ‘Türkiye, yüzünü doğuya mı çeviriyor?’ sorusu ile karşılaştığını belirten CHP Parti Meclisi üyesi Karakaş, AKP’nin AB politikalarının yönünün belirsiz olduğunu iddia ediyor.

Almanya’yı yakından tanıyan bir siyasetçi olarak ülkede hızla artan İslamofobik ve Türk düşmanı ırkçılığın kendisini kaygınlandırdığını belirten Ercan Karakaş, Alman hükümetinin AB ile bağlantılı tavrından bağımsız bu meseleye el koyması gerektiğini söylüyor.

Bu arada Brüksel ile Ankara arasında kaçak göçmenleri kabul anlaşması taslağı üzerinde uzlaşmaya varılması Alman medyasında büyük yankı buldu. Konuyla ilgili haberlerde, başta Yunanistan olmak üzere AB ülkelerinin Türkiye’nin bu konudaki tutumundan çok memnun oldukları, Ankara’nın ise şimdi Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamalarının yumuşatılmasını beklediği belirtiliyor.

XS
SM
MD
LG