Erişilebilirlik

Almanya Sınır Kontrollarına Başladı


Almanya Sınır Kontrollerine Başladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:51 0:00

Almanya’nın Schengen anlaşmasını askıya alarak yeniden sınır kontrollarına başlaması, ülkeye giriş yapmaya hazırlanan 1000’den fazla mülteciyi telaşlandırdı. Avusturya sınırında yeni kısıtlamalar uygulamaya başlayan Alman polisi, trenlerdeki yolcuların belgelerini incelerken araçlarda arama yapıyor.

Almanya, mültecilerin bir ay süren yolculuk sonunda varmak istedikleri yer. Ancak Budapeşte’den trene binen mülteciler, şimdilik Almanya’nın bu sınır kasabasından öteye geçemiyor.

Alman polisi, trenden inen mültecileri kayıt işlemleri için bir bekleme alanına götürüyor.

Konuştuğumuz Suriyeli mülteciler yüzlerini gizlemek istiyor.

Bunlardan biri, “Trenden niye indirildiğimizi bilmiyorum. Bize sağlık kontrolundan geçeceğimizi söyleyip yemek verdiler. Burada beklememizi istiyorlar” şeklinde konuşurken diğeri, “Yarın ne olacak bilmiyorum. Nereye gittiğimizi bilmiyorum” diyor.

Alman polisi 800’den fazla memurunu, sınır kontrolu yapması için Avusturya sınırına gönderdi.

Alman polisi Rainer Scharf, “En büyük sorunumuz lojistik. Sığınmacıları düzenli bir şekilde otobüslere bindirmemiz ve bu gece için yemek vermemiz gerekiyor. Kayıt işlemlerini tamamlayıp onları Almanya’daki diğer mülteci merkezlerine yönlendirmek istiyoruz” diyor.

Bugüne kadar Alman polisi, uluslararası trenlerdeki yolcuların belgelerini kontrol etmiyordu. Ancak artık şartlar değişti ve bu da göçmenlerin kafasını daha çok karıştırıyor ve paniğe yol açıyor.

Mültecilerden biri, “Biri bana Almanya’nın sınırı kapattığını söyledi. Biz de trene binmekten vazgeçip yürümeye karar verdik. Bir nehir gördük. Yüzerek karşıya geçtik” diyor.

Alman yetkililer sınırda araçlarda arama yapıyor.

Amaç, mültecilerin ana giriş kapısı olan Münih üzerindeki yükü azaltmak.

Günlerden sonra ilk kez Münih’teki tren istasyonunda mülteci görünmüyor. Gönüllüler, mülteci yardımlarının başka bir yerde toplandığı bilgisini veriyor.

Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinin, sınır politikalarını değiştirmeye başlaması, mültecilerde geri gönderilme kaygısı yaratıyor. Zorlu bir yolculuktan sonra Almanya’ya varan mülteciler, bir an önce mülteci merkezlerinden çıkıp yeni yaşamlarına başlamayı umuyor.

XS
SM
MD
LG