Erişilebilirlik

Almanya Silah Satışında Rekor Kırıyor


Dış ülkelere satılan Alman silahlarının başında Marder zırhlı araçları geliyor
BERLİN- Dünyada en fazla silah ihracatı yapan ülkelerden olan Almanya son yıllarda bu sektörde rekor üstüne rekor kırıyor.

Federal Hükümet tarafından bugün açıklanan 2013 Silah İhracatı Raporu’na göre ülkenin silah satışı geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 24 artarak 5 milyar 846 milyon Euro’ya yükseldi.

Dünya çapında son beş yılda ekonomik krizle de bağlantılı silah sektöründe daralma yaşanırken, Almanya’nın kendi silah ticaretinde rekor kırması yeni pazarlara yönelmesi ile açıklanıyor.

Nitekim rapordaki verilere göre Almanya'dan silah alan ülkeler arasında AB ve NATO üyesi olanların payı yüzde 38'e gerilerken, ‘üçüncü ülkeler’ olarak tanımlananların payı yüzde 62'ye yükseldi. Bu ülkelere silah satışı 3 milyar 606 milyon Euro’yla son 10 yılın rekorunu kırdı. Berlin’de hükümetin silah satışını onayladığı ‘üçüncü ülkeler’ listesinde ilk üç sırada Cezayir, Katar ve Suudi Arabistan bulunuyor. Bunları Endonezya ve İsrail izliyor.

İhracatta en büyük kalemi 2,2 milyar Euro ile tank ve zırhlı mekanize araçlar oluştururken, özellikle hafif silah ticaretinde yüzde 43 oranında büyük bir artış yaşandığı, başta Suudi Arabistan olmak üzere Arap ülkelerine tüfek, otomatik silah ve mühimmat ihracatında rekor kırıldığı belirtiliyor.

ABD ve Rusya’dan sonra, Çin ve Fransa’nın önünde dünyanın üçüncü büyük silah satıcısı olan Almanya’nın Ortadoğu’da kriz yaşanan ve insan haklarının önem verilmediği ülkelere silah satması muhalefetin ve kiliselerin yıllardır eleştiri oklarının hedefinde.

Muhalefet temsilcileri hükümeti istikrarsız bölgeleri daha da istikrarsızlaştırmakla suçlarken, Uluslararası Af Örgütü Amnesty İnternational bundan kısa bir süre önce Katar’da işkence olayları, kadın haklarına riayet edilmemesi, ifade özgürlüğünün kısıtlanması gibi bir durumun olduğunu belirtmiş, Suudi Arabistan’ı da yaygın işkence olaylarından ötürü eleştirmişti.

Cezayir'e de temel insan haklarının ihlal edildiğine dair konuyla bağlantılı örgütler tarafından eleştiriler yöneltiliyor. Almanya’nın silah satışı ile ilgili ihracat yasaları ‘çatışmaların yaşandığı kriz bölgelerine silahların satılmasını ve onaylanmasını’ açık bir şekilde yasaklıyor yada ağır kurallara bağlıyor. Ancak yıllardır ticari ve diplomatik nedenler öne sürülerek söz konusu engeller deliniyor.

Esasında NATO ya da AB üyesi olmayan ülkelere silah ihracatı için Alman Federal Güvenlik Konseyi'nin onayı gerekiyor. Başbakan Merkel’in başkanlığında toplanan ve karar veren bu konseyin tüm istişare ve protokolleri gizli tutuluyor. O yüzden kamuoyu satışların gerekçesini ve boyutunu öğrenemiyor.

SPD genel seçimler öncesinde silah ihracatının daha şeffaf olacağı ve milletvekillerinin satışlardan haberdar edileceği sözünü vermişti. Yeni açıklanan 2013 Silah İhracatı Raporu’ndan sonra, bundan böyle Almanya’dan ülke dışına yapılan silah satışları konusunda Federal Meclis’e yılda bir değil, iki kere bilgi verileceği duyuruldu.

Silah satışı yapan firmanın ismi gizli kalmak koşuluyla satışın yapılacağı ülkelerin isimleri de meclise bildirilecek. Ancak satışlarla ilgili son kararı veren makam yine Federal Güvenlik Konseyi olacak ve oradaki protokoller ile diğer bilgiler gizli kalmaya devam edecek.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG