Erişilebilirlik

Almanya Siber Ordu Kurdu


Almanya Federal Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, sanal savaşlara karşı ordu içerisinde ayrı bir siber birim kurulduğunu açıkladı. Bugün Almanya’nın eski başkenti Bonn’da resmi kuruluş töreninde konuşan Leyen, söz konusu yeni birimin kara, hava ve deniz kuvvetleri gibi birimlerle aynı seviyede olacağı ifade etti. Bakan, birim bünyesinde ilk etapta 260 bilgisayar uzmanının görev alacağını, 1 Temmuz sonrasında ise 13 bin 500 kişilik sivil ve askeri personelin görev yapacağını belirtti.

Ulusal Siber Savunma Merkezi adı altında çalışacak siber ordunun 2021 yılına dek toplam 15 bin kişilik personele ulaşması bekleniyor. Siber güvenlik stratejilerinin klasik ordu birimleri kadar önem kazandığını vurgulayan Federal Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, merkezi komutanlığı Bonn’da bulunacak sanal birime bilimsel destek amacıyla, Alman silahlı kuvvetlerine bağlı Münih’teki askeri üniversitede de siber konularda bir araştırma merkezi kurulacağını bildirdi.

Söz konusu birim, gerektiğinde başka ülkelerin sistemlerine girecek, sabotaj ve siber saldırılar düzenleyecek.

NATO’nun geçen yıl Temmuz ayındaki Varşova Zirvesi’nde “siber savaş” yeni harekat alanı olarak ilan edilmiş, müttefik ülkelerin siber saldırıya konvansiyonel silahlarla yanıt verebilecek duruma gelmesi çağrısı yapılmıştı. NATO yetkilileri, günümüzde çatışma ve krizlerde artan oranda siber silahların kullanıldığını belirtirken, Almanya Savunma Bakanlığı sadece 2017’nin ilk iki ayında Alman silahlı kuvvetlerinin 284 bin siber saldırıya hedef olduğunu açıkladı.

Siber saldırılar konusunda Rusya ve Çin adları en çok anılan iki devlet.

Uzmanlar, yaklaşık 140 ülkenin siber savaş birimleri bulunduğunu, silah şirketlerinin de siber güvenlik konusunda milyarlık yatırımlar yaptığını belirtiyor. Strateji uzmanları, siber saldırıları bugünün en etkili ve sinsi savaş yöntemi olarak nitelendiriyor ve doğalgaz, elektrik ve su şebekelerinin, toplu ulaşım ve havayolu güvenliğinin bilgisayar ağlarına bağlı olduğuna, dolayısıyla bu sistemlerin büyük tehdit altında bulunduğuna dikkat çekiyor. Konuyla ilgili analizlerde, IŞİD gibi terör örgütlerinin çok büyük tahribata yol açabilecek siber saldırı sabotajları düzenlemeleri ihtimalinin arttığı değerlendirmesi yapılıyor.

XS
SM
MD
LG