Erişilebilirlik

Almanya Savunma Bakanı İstifa Etti


Almanya Savunma Bakanı İstifa Etti

Almanya Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg, doktora tezinin bazı bölümlerinin çalıntı olduğu iddiaları sonrasında istifa etti.

Kamuoyu yoklamalarında büyük farkla ’Almanların en çok güvendiği ve sevdiği siyasetçi’ sıralamasında iki yıla yakın bir süredir ilk sırayı kimseye kaptırmayan Federal Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg, doktora tezinin bazı bölümlerinin çalıntı olduğu suçlamalarından aklanamayarak istifa etmek zorunda kaldı.

Bugün Berlin’de bir basın toplantısı düzenleyerek kararını açıklayan 39 yaşındaki Guttenberg, istifa mektubunu Başbakan Angela Merkel'e sunduğunu ve tüm siyasi görevlerinden bugün ayrıldığını açıkladı. 2006 yılında Almanya'nın Bayreuth Üniversitesi’nde yazdığı doktora tezinin bir çok yerinde, başka yazar ve araştırmalardan kaynak belirtilmeden alıntı yaptığı suçlamalarının bundan böyle görevini gerektiği gibi yerine getirmesine engel ve hükümetin de çalışmalarına yük olacağını söyleyen Guttenberg, bu konuda kamuoyunu kısmen yanlış bilgilendirdiği için özür diledi.

Alman Ordusu’nun kendisine son ana kadar destek verdiğini ifade eden Guttenberg, medyanın kendisine karşı yürüttüğü kampanyaya rağmen Alman kamuoyunun da büyük çoğunluğunun kendisinin arkasında olduğunu belirtti. Suçlamaların bakanlık mevki ile birlikte ailesini de hedeflediğini savunan bakan, istifa kararı için anlayış beklemediğini de söyledi.

Merkel’in lideri olduğu CDU´nun kardeş partisi Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi CSU’nun yükselen yıldızı olarak tanımlanan Guttenberg suçlamaların ortaya çıkmasından sonra, doktora çalışmasının ‘çalıntı’ olduğu suçlamasını tümüyle reddetmiş, birkaç gün sonra ise ‘Avrupa Birliği’nde ve Amerika Birleşik Devletleri’nde Anayasal Gelişimin Aşamaları’ başlıklı 475 sayfalık çalışmasında 1000’den fazla dipnot bulunduğunu, ancak bazılarını unutmuş olabileceğini kabullenerek geçici olarak doktora unvanını kullanmayacağını söylemişti. Guttenberg muhalefetin protestolarından sonra doktora unvanını tümüyle geri vermeyi de kabul etti. Ancak buna rağmen tepkiler dinmedi, son olarak Berlin’de yüzlerce gösterici ellerindeki ayakkabıları Savunma Bakanlığı’nın önüne fırlatarak bakanın Guttenberg’in istifasını istedi, ayrıca toplam 30 bin akademisyen bir bildiri imzalayarak Guttenberg’i istifaya çağırdı.

Berlin’deki siyasi çevreler tarafından Angela Merkel dönemi sonrasında Birlik Partileri’nin en güçlü başbakanlık adayı olarak tanımladığı ve 2009’dan bu yana Savunma Bakanlığı koltuğunda oturan Guttenberg, Almanya’nın en zengin ailelerinden birinin oğlu. Karl Theodor zu Guttenberg’in istifa sonrasında etmesi eskiden çalıştığı ormancılık alanındaki işine dönmesi bekleniyor, Guttenberg’in babası Almanya’da ‘Ormanlar kralı’ olarak tanınıyor. Başbakan Angela Merkel’in istifa sonrasında Hannover’de süren ve dün akşam Başbakan Erdoğan ile birlikte açılışını yaptığı Bilgi ve İletişim Teknolojileri Fuarı CeBİT’te kalmayı tercih etmesi dikkati çekerken, Guttenberg’in yerine kimin atanacağı ise şu ana kadar kesinleşmedi.

İlgili bağlantılar

XS
SM
MD
LG