Erişilebilirlik

Almanya Patriot’ları Gemilere Yüklemeye Başladı


Bataryaların Baltık Denizi’nin kıyısında bulunan Travemünde limanında Danimarka bandıralı bir Ro-Ro gemisine yüklenmesi için gerekli işlemler başlatıldı

Suriye'de yaşanan kanlı çatışmalar nedeniyle NATO tarafından Türkiye’ye yerleştirilmesine karar verilen Patriot füze savunma sisteminin hazır hale getirilmesi için çalışmalar somutlaşıyor. Nitekim Almanya’da Türkiye topraklarına konuşlandırılacak ve Alman ordusuna ait Patriot füze savunma sisteminin gemiye yüklenilmesine başlandı. Toplam 2500 ton ağırlığındaki 300 araç ve 130 konteynerden oluşan sevkiyat önce çok yoğun güvenlik önlemleri altında Sanitz ve Bad Sülzen kışlalarından karayoluyla ve konvoy halinde yola çıkarıldı. Daha sonra bataryaların Baltık Denizi’nin kıyısında bulunan Travemünde kentindeki askeri limanda Danimarka bandıralı bir Ro-Ro gemisine yüklenmesi için gerekli işlemler başlatıldı, yüklemenin Salı sabahı sona ermesi ve geminin hemen ardından Travemünde Limanı’ndan İskenderun’a doğru yola çıkması bekleniyor. Geminin 21 Ocak’ta İskenderun’a ulaşması bekleniyor.

Askeri kaynakların verdiği bilgilere göre, Alman Albay Marcus Ellermann’ın komutanlığında Patriotları kullanacak özel eğitim almış askeri personelin ise Ocak ayının son haftasında uçakla bölgeye gitmesi bekleniyor.

Almanya’ya ait Patriot füze savunma sisteminin Maraş’a yerleştirilmesi planlanırken, ilk etapta 170 Alman askerinin füze savunma sistemlerinin kurulması ve işletilmesi için gönderileceği, ancak konuşlandırılacak toplam Alman askeri sayısının daha sonra 350′ye çıkacağı belirtiliyor.

Amerika’nın geliştirdiği ve dünyada sadece Amerika, Almanya ve Hollanda’da bulunan Patriot savunma sisteminin Türkiye’ye gönderilmesi, Suriye’nin olası saldırılarına karşı korunma isteyen Türkiye’nin talebi üzerine, NATO üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarınca 30 Kasım 2012’de kararlaştırılmıştı. Suriye'nin elinde bazıları kimyasal başlık da taşıyabilen kısa menzilli füzeler bulunduğu ve bunların Türkiye’deki hedefleri vurabileceği tahmin ediliyor. Almanya dışında Amerika ve Hollanda da, her biri ikişer Patriot bataryası ile 400’e yakın askeri Türkiye’ye konuşlandıracak. Hollanda bataryalarını Adana’da, ABD ise Antep’te yerleştirecek.
XS
SM
MD
LG