Erişilebilirlik

Almanya Krizi Hızlı Atlatıyor


2008’de başlayan ekonomik krizden en çok etkilenen ülkelerin başında Almanya yer aldı. Ancak ülke ekonomisi ile ilgili son rakamlar, Almanya’nın krizi beklenenden hızlı bir şekilde atlattığını gösteriyor

Hristiyan ülkelerinde olduğu gibi Almanya’da da şu günlerde devam eden Paskalya tatili, Türkiye’deki turizm sektörü için yıla dönük ilk barometre olarak değerlendiriliyor. Alman ekonomisinden gelen iyi haberler de ‘Almanya’dan 5 milyon turist’ hedefi koyan sektördeki umutları arttırıyor. Geçen yıl 2. Dünya Savaşı sonrasındaki en ağır ekonomik bunalımı geçiren, ekonomisi yüzde 5 gerileyen, işsizlik oranı yüzde 10 duvarına dayanan ve iflasın eşiğine gelen bankaları kurtabilmek için 500 milyar Euro tutarında destek sağlamak zorunda kalan Almanya’da şimdi yüzler yeniden gülmeye başlıyor. Sert geçen kışın yerini ilkbahara bırakmasıyla rahatlayan istihdam piyasasında işsizlik rakamları beklenenden hızlı gerilemeye başladı. İşsizlik oranı geçen Mart ayında yüzde 0,2 oranında azalarak, yüzde 8,5'e düştü. Buna göre işsizlerin sayısı 3 milyon 568 bin olarak tespit edildi. Ekonomik krizin geçen yılki doruk noktasında uzmanlar işsiz sayısının içinde bulunduğumuz 2010 ilkbahar aylarında 4 milyonu aşacağından yola çıkıyorlardı. Federal hükümetin kriz yaşayan şirketlerdeki ‘kısa mesai uygulaması’ gibi önlemlere mali destek vermesi bu gelişme için belirleyici unsur olarak tanımlarken, Yunanistan’daki krizle bağlantılı Euro’nun dolara karşı değer yitirmesi ise Almanya’nın ihracatını arttırdı. Ürettiği malların yaklaşık yarısını başka ülkelere satan Alman şirketleri yurt dışına tahmin ettiklerinden çok daha fazla ürün satışı gerçekleştirdi. İhracat bir ayda yüzde 6 oranında yükselirken, Frankfurt Borsası endeksi de 6 bin 200 puanı geçerek kriz öncesi seviyesine ulaştı. Bu olumlu gelişmelere paralel Alman hükümeti ekonominin bu yıl yüzde 1,4 büyüyeceğini tahmin ettiğini açıkladı.Uluslararası Para Fonu IMF ise Avrupa'nın en büyük ekonomisinin kriz tehlikesini daha atlatmadığını ve son sayıların temkinli değerlendirlimesi gerektiğini açıkladı. IMF, Almanya ile ilgili son raporunda, Alman ekonomisinin önümüzdeki dönemde de risklerle karşı karşıya ve kırılgan olduğunu ifade etti. Türk-Alman İşadamları Birliği eski başkanı Remzi Kaplan’da rizikoların sürdüğünü ve Almanya’da sayıları 70 bini bulan küçük ve orta ölçekli Türk işletmelerinin bundan sonra gelebilecek krizlere karşı ortak stratejiler geliştirmesi gerektiğini belirtiyor.

Bu arada Almanya’da ekonomide izlenen olumlu gidişat turizm sektörüne de olumlu yansıyor. Mart ayı sonu verilerine göre, yaz ayları için ön rezervasyon ve satışlarda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artış saptandı.

layan ekonomik krizden en çok etkilenen ülkelerin başında Almanya yer aldı. Ancak ülke ekonomisi ile ilgili son rakamlar, Almanya’nın krizi beklenenden hızlı bir şekilde atlattığını gösteriyor.

Berlin muhabirimiz Cem Dalaman’dan ayrıntıları dinliyoruz.

TEXT Hristiyan ülkelerinde olduğu gibi Almanya’da da şu günlerde devam eden Paskalya tatili, Türkiye’deki turizm sektörü için yıla dönük ilk barometre olarak değerlendiriliyor. Alman ekonomisinden gelen iyi haberler de ‘Almanya’dan 5 milyon turist’ hedefi koyan sektördeki umutları arttırıyor. Geçen yıl 2. Dünya Savaşı sonrasındaki en ağır ekonomik bunalımı geçiren, ekonomisi yüzde 5 gerileyen, işsizlik oranı yüzde 10 duvarına dayanan ve iflasın eşiğine gelen bankaları kurtabilmek için 500 milyar Euro tutarında destek sağlamak zorunda kalan Almanya’da şimdi yüzler yeniden gülmeye başlıyor. Sert geçen kışın yerini ilkbahara bırakmasıyla rahatlayan istihdam piyasasında işsizlik rakamları beklenenden hızlı gerilemeye başladı. İşsizlik oranı geçen Mart ayında yüzde 0,2 oranında azalarak, yüzde 8,5'e düştü. Buna göre işsizlerin sayısı 3 milyon 568 bin olarak tespit edildi. Ekonomik krizin geçen yılki doruk noktasında uzmanlar işsiz sayısının içinde bulunduğumuz 2010 ilkbahar aylarında 4 milyonu aşacağından yola çıkıyorlardı. Federal hükümetin kriz yaşayan şirketlerdeki ‘kısa mesai uygulaması’ gibi önlemlere mali destek vermesi bu gelişme için belirleyici unsur olarak tanımlarken, Yunanistan’daki krizle bağlantılı Euro’nun dolara karşı değer yitirmesi ise Almanya’nın ihracatını arttırdı. Ürettiği malların yaklaşık yarısını başka ülkelere satan Alman şirketleri yurt dışına tahmin ettiklerinden çok daha fazla ürün satışı gerçekleştirdi. İhracat bir ayda yüzde 6 oranında yükselirken, Frankfurt Borsası endeksi de 6 bin 200 puanı geçerek kriz öncesi seviyesine ulaştı. Bu olumlu gelişmelere paralel Alman hükümeti ekonominin bu yıl yüzde 1,4 büyüyeceğini tahmin ettiğini açıkladı. Uluslararası Para Fonu IMF ise Avrupa'nın en büyük ekonomisinin kriz tehlikesini daha atlatmadığını ve son sayıların temkinli değerlendirlimesi gerektiğini açıkladı. IMF, Almanya ile ilgili son raporunda, Alman ekonomisinin önümüzdeki dönemde de risklerle karşı karşıya ve kırılgan olduğunu ifade etti. Türk-Alman İşadamları Birliği eski başkanı Remzi Kaplan’da rizikoların sürdüğünü ve Almanya’da sayıları 70 bini bulan küçük ve orta ölçekli Türk işletmelerinin bundan sonra gelebilecek krizlere karşı ortak stratejiler geliştirmesi gerektiğini belirtiyor.

Bu arada Almanya’da ekonomide izlenen olumlu gidişat turizm sektörüne de olumlu yansıyor. Mart ayı sonu verilerine göre, yaz ayları için ön rezervasyon ve satışlarda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artış saptandı.
XS
SM
MD
LG