Erişilebilirlik

'Almanya IŞİD’li Vatandaşlarını YPG’den Alma Konusunda İsteksiz'


Almanya’nın, Suriye’de yakalanan Alman vatandaşı IŞİD’li teröristleri ülkeye geri getirip, yargılama konusunda ‘isteksiz’ olduğu öne sürüldü.

Türkiye’nin terör örgütü PKK’nın Suriye kolu olarak gördüğü YPG, aralarında Lucas Glas adlı Alman’ın da bulunduğu toplam 8 yabancı kökenli IŞID’linin yakalandığını açıklamış, Glas hakkında Alman güvenlik birimlerinin 2016 yılından bu yana soruşturma yürüttüğü için Almanya’ya geri getirilmesi yönünde talepler gündeme gelmişti.

Focus dergisinde çıkan ve diplomatik kaynaklara dayandırılan habere göre, Berlin yönetimi Glas ve aynı konumda bulunan başka Alman tutuklarının iadesinin talebi için, bölgedeki "Kuzey ve Doğu Suriye Kürdistan Federe Yönetimi" ile doğrudan masaya oturmanın, söz konusu oluşumu diplomatik olarak resmen tanımak anlamına geleceğini düşünüyor.

Federal Dışişleri Bakanlığı’ndan kaynaklar, YPG ve ona bağlı oluşumlarla doğrudan bağlantı kurmanın, Türkiye’nin tepkilerine yol açacağını belirterek, tutuklu Alman vatandaşı IŞİD’lilerin konumu konusunda herhangi bir girişimde bulunmamanın daha doğru olduğunu savunuyor. Merkel hükümeti, son olarak geçen Kasım ayında söz konusu kişilerin Almanya’ya getirilmesine yönelik bir plan üzerinde çalıştığını açıklamış, ayrıntılar konusunda ise bilgi vermemişti.

YPG ise, elinde bulunan toplam 2 bin 700 tutuklunun 36’sının Alman vatandaşı olduğunu duyurdu; bunlardan 11’inin erkek, 10’unun kadın ve 15’inin ise çocuk olduğunu bildirdi. YPG adına konuşan bir sözcü, söz konusu kişileri yargılanmaları için Almanya’ya iade etmek istediklerini açıklayarak, Berlin’e bu konuda çağrı yapmıştı. Sözcü, "Bu kişileri yargılayacak durumda değiliz. Şayet Almanya sorumluluklarını yerine getirmezse, biz de başka alternatifler düşünmeye başlayacağız. Bu kişiler burada da bu şekilde cezaevinde kalamazlar” dedi.

YPG’nin elinde bulunanlardan 15’i hakkında Alman Federal Başsavcılığı’nın soruşturma yürüttüğü biliniyor. Daha önce Türk güvenlik güçleri ve başka ülkeler tarafından yakalanarak, Almanya’ya teslim edilen ve haklarında soruşturma olan IŞİD üyeleri, ülkeye girişlerinde göz altına alındı. Son olarak yakalan Lucas Glas hakkında, Düsseldorf Başsavcılığı tarafından 2016 yılından bu yana "Terör örgütüne üye olmaktan" soruşturma yürütülüyor. 1988 doğumlu Glas’ın, 2013 yılında radikal Selefi gruplarla bağlantı kurduğu, 2014’de ise Antep üzerinden Suriye’ye geçerek IŞİD’e katıldığı öne sürülüyor.

Federal hükümet, geçen sonbaharda, Irak’ta tutuklu IŞİD üyesi 12 Alman kadının çocuklarının Almanya’ya getirilmesine yeşil ışık yakmış, söz konusu çocukların Almanya’daki akrabalarının yanına yerleştirildikleri belirtilmişti.

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, kısa bir süre önce, 2011 sonrası Almanya’dan Suriye ve Irak’taki terör kamplarına katılanların sayısını ‘yaklaşık 1000 kişi’ olarak duyurmuştu. Bunlardan 300’e yakınının Almanya’ya döndüğü, 150 militanın ise öldüğü tahmin ediliyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Apple Kullanıcılarına Güvenlik Açığı Uyarısı - 19 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:55 0:00
XS
SM
MD
LG