Erişilebilirlik

Almanya'da Havaalanı Grevleri Yolcuları Vurdu


Almanya'da havalimanlarında çalışan güvenlik personelleri bugün bir günlük grev yapma kararı aldı. Grev nedeniyle yüzlerce uçuş iptal oldu.

Almanya’da havalimanı güvenlik personellerinin bir günlük grev kararı alması uçuşların gecikmesine ya da iptal olmasına neden oluyor. Yetkililer bugün yaklaşık 220 bin yolcunun grevden etkileneceğini duyurdu.

Hamburg, Hanover, Bremen gibi nispeten daha küçük havalimanlarının yanısıra Frankfurt gibi ülkenin en büyük havalimanlarında da güvenlik personelleri iş bıraktı.

Münih, Leipzig, Dresden ve Erfurt havalimanlarındaki güvenlik ekiplerinin de greve katılmasıyla birlikte ülke genelinde yüzlerce uçuşun iptal olacağı açıklandı.

Son olarak güvenlik görevlileri 5 havalimanında iş bırakma eylemi yapmışlardır.

Dünyanın en işlek havalimanlarından biri olan Frankfurt’taki grev nedeniyle bugün yapılacak 1200 bağlantı uçuşunun 470 kadarının olumsuz etkilenmesi bekleniyor.

Alman Havayolları Lufthansa da 500 civarında uçuşunu iptal etmek durumunda kaldığını bunlardan 28’inin kıtalararası uçuş olduğunu duyurdu. Lufthansa’nın işlettiği Eurowings havayolları da 700 uçuşundan 120’sini iptal etmek durumunda kaldığını açıkladı.

Münih havalimanında greve rağmen yolcu güvenlik kontrollerinin farklı bir özel şirket tarafından yapılıyor olmasından dolayı kısmi bir etkilenmenin sözkonusu olacağı duyuruldu.

Bir günlük grev kararı alan havalimanı Birleşik Hizmet Sendikası Verdi’nin Alman havalimanlarında çalışan 23 bin görevlisi bulunuyor. Sendika, güvenlik çalışanlarına saatte en az 20 Euro (23,10 dolar) ödenmesini talep ediyor. Ücret artışlarına karşı çıkan güvenlik firmaları ise bu miktarın bazı durumlarda yüzde 30 gibi fahiş bir artışa neden olacağını savunuyor.

Çalışanlarla işverenler arasındaki görüşmelerin 23 Ocak’ta tarihinde yeniden başlayacağı açıklandı.

XS
SM
MD
LG