Erişilebilirlik

Almanya Frankfurt Havaalanındaki Saldırıyı Soruşturuyor


Almanya Frankfurt Havaalanındaki Saldırıyı Soruşturuyor

Almanya geçen Çarşamba Frankfurt Havalimanı’nda iki Amerikan askerinin hayatını kaybettiği, ikisinin de ağır yaralandığı saldırının perde arkasını araştırıyor. Saldırıyı yıllardır Almanya’da yaşayan Müslüman bir gencin düzenlemesi ise beraberinde yeni tartışmaları getirdi ve ülkede terör endişelerinin artmasına neden oldu.

Avrupa'nın en yoğun hava trafiğinin yaşandığı havalimanlarından Frankfurt'da iki Amerikan askerinin öldürülmesi, en az iki askerin de ağır yaralanmasına yol açan saldırı Almanya’da terörizm tartışmalarında yeni bir dönemin başlangıcı olarak tanımlanıyor. Olayla ilgili tutuklanan 21 yaşındaki Kosovalı saldırganın terör eylemi için dışarıdan gelen biri değil, Almanya'da yaşayan bir vatandaş olması siyasetçileri, kamuoyunu ve basını en tedirgin eden konulardan biri.

2005 yılında Londra’da 56 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıları düzenleyen teröristlerinin 5’inin de İngiliz vatandaşı çıkmasından sonra, ‘Homegrown terörizm’ tanımlaması Almanya’da da siyasi jargona girdi. Ülkenin o zamandan bu yana güvenlik alanında en korktuğu unsurlardan biri burada doğup büyüyen, sonra radikal eğilimlere yönelerek, tehdit oluşturanlardan gelebilecek saldırılar. İşte iki yaşından bu yana Almanya’da yaşayan Kosovalı Arid Uka'nın terör eylemi de bu bağlamda başka bir boyut kazanıyor. Güvenlik birimlerinin soruşturma ve eylemcinin ifadelerine göre, saldırının örgütlü bir suç değil, münferit bir olay olması kamuoyunu gerçi kısmen yatıştırdı, ama aynı zamanda tedirginliği daha da artırdı.

Zanlının ifadelerinden yola çıkan ve soruşturmayı derinleştiren Alman ve Amerikan güvenlik birimleri Arif Uka'nın internet üzerinden başta Arap imam Şeyh Abdüllatif olmak üzere radikal İslami vaizcileri izlediğinden ve buralardaki propagandaların etkisinde kalarak radikalleştiğinden yola çıkıyorlar. Siyasetçiler ve yorumcular ülke içinden kaynaklanan terör tehlikesine karşı mücadele yöntemlerini tartışırken, Federal İçişleri Bakanlığı görevine başlar başlamaz ‘İslam Almanya’nın bir parçası değildir’ sözleriyle dikkati çeken Hans Peter Friedrich'in potansiyel eylemcilere karşı önlemleri sertleştirmeyi planladığı tahmin ediliyor. Uzmanlar Müslüman toplumlarda radikalliği aşılayan unsurların sert önlemlere ters tepki verdiğini anımsatırken, Almanya Sosyal Demokrat Halk Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ahmet İyidirli, terör eylemi ile başlayan tartışmaların toplumda Müslümanlara yönelik önyargıları ve yaftalama eğilimini artırdığı görüşünde.

Çiçeği burnunda İçişleri Bakanı Friedrich’in ‘İslam Almanya’nın bir parçası değildir’ açıklamasından sonra Almanya Türk Toplumu Başkanı Kenan Kolat, ‘Eğer bakan bizimle kavmak etmek istiyorsa, buna hazırız’ dedi. Öte yandan resmi temaslarda bulunmak üzere Katar’a giden Alman Cumhurbaşkanı Christian Wullf, burada El Cezire haber kanalına ‘İslam’ın Almanya’nın bir parçası olduğunu’ söyledi.

XS
SM
MD
LG