Erişilebilirlik

Almanya Euro Krizinden Neden Fazla Etkilenmedi?


Euro Bölgesi krizi güney Avrupa ekonomilerini aşağı çekerken, Alman ekonomisi ılımlı bir büyüme gösterdi. Almanya bu ekonomik fırtınadan az etkilenmeyi nasıl başardı? Amerika’nın Sesi muhabiri Henry Ridgwell’e göre, Alman ihracatçıları, Euro’nun değerindeki düşüşten çok yararlandı.

Dieter Burmester işi ve hobisi olan müziğe adeta aşık.

Berlin’deki şirketi Burmester, Porshe ve Bugatti otomobillerinde kullanılan ve binlerce dolara satılan ses cihazları üretiyor.

Burmester’e Euro krizinden nasıl etkilendiğini sorduk.

Dieter Burmester, “Hangi krizden söz ediyorsunuz? Kriz mi var? Bildiğim kadarıyla sektör çok iyi durumda, otomobil imalatçılarının yanısıra Siemens ve Bayer gibi büyük şirketler de hayatlarından memnun. Bizim işler de iyi gidiyor, bu yıl imalatı ve kazancımızı arttırdık,” şeklinde konuşuyor.

Burmester’in firması, Almanya’daki orta ölçekli şirket örneklerinden biri.

Şirket, sadece kurucusuna ait ve 50 işçisi var. Büyük krediler almıyor, ama küresel şirketlerle rekabet edebiliyor.

Dieter Burmester, “Büyük bir şirket kurmak son derece zor bir iş. Ancak bizler Almanya’da çok şanslıyız. Çünkü sağlam bir altyapımız var. Kaynak bulabiliyoruz, iyi eğitim görmüş ve çok disiplinli bir işgücüne sahibiz.”

Alman ekonomisi son üç aylık dönemde sıfır nokta üç oranında büyüdü. Diğer Euro bölgesi ülkelerinin bazıları ekonomik durgunluk, bazılarıysa kriz yaşadı.

Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü uzmanı Ferdinand Fichtner’a göre Almanya’nın dayanıklılığının nedeni, orta ölçekli işletmeler: “Bu orta boy şirketler Alman ekonomisinin belkemiği. Almanya’da işgücünün üçte ikisi, bu şirketlerde çalışıyor. Daha da önemlisi, sanayi sektöründeki stajyerlerin %8’i de bu şirketlerin elemanı.”

Berlin’e hızlı trenle altı saat uzaklıktaki Stuttgart’ta, Porsche ve Mercedes gibi büyük şirketlerin merkezleri var.

1870’lerde burada Karl Benz ve Nikolaus Otto, modern otomobili geliştirmiş. Alman otomobil sektörü, bugün Avrupa’daki en büyük oto sanayii.

Mercedes gibi markalar, Alman ekonomisinin temel taşları. Ancak ekonominin temeli büyük şirketler değil. Bir otomobilin içinde birçok küçük ve orta ölçekli şirketin ürettiği çok sayıda parça mevcut. Bu şirketler kendi alanlarında çok yaratıcı firmalar.

Berlin’de Burmester, giderek büyüyen bir pazar olan Asya’yla çok iş yaptıklarını söylüyor. Almanya’nın Avrupa Birliği’nin dışındaki ülkelere yaptığı ihracat, Haziran’da geçen yıla göre %20 arttı. Euro bölgesine yapılan ihracattaysa % 3 düşüş oldu.

Uzmanlar Alman ihracatçılarının Euro kullanmaya başladıktan sonra paranın değerindeki düşüşten büyük ölçüde yarar sağladığını söylüyor.

Son araştırmalar, Alman halkının yarısının kendi para birimleri Deutschmark’a dönmek istediğini gösteriyor. Euro krizine rağmen son yıllarda bunu isteyenlerin oranı değişmedi.

Uzmanlara göre, Almanya’nın Euro bölgesini etkileyen krizden fazla zarar görmemesinin nedeni büyük ölçüde “Mittelstand” denilen orta ölçekli şirketlerin varlığı.
XS
SM
MD
LG