Erişilebilirlik

Almanya Erdoğan'ın Seçilmesinden Kaygılı


Almanya Başbakanı Angela Merkel Erdoğan'a yazılı kutlama mesajı gönderdi

Alman medyasında Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesinin Türkiye'nin Putin Rusyası'na benzer bir rejime dönüşeceği ve uluslararası ilişkilerine olumsuz yansıyacağı tezi savunuluyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk turda cumhurbaşkanlığı seçimini kazanması 3 milyona yakın Türkiye kökenli göçmenin yaşadığı Almanya’da da geniş yankı buldu.

Televizyon haberleri ve gazeteler konuyu Pazar akşamından beri ilk sıradan, Ankara ve İstanbul’a canlı bağlantılar ve yorumlarla aktarırken, Berlin’deki siyasi aktörlerden de tepkiler gelmeye başladı.

Yaz tatilinde olan Başbakan Merkel Erdoğan’ı yazılı mesajla kutladı ve iki ülke arasındaki geleneksel dostluğun derinleşerek devam etmesini dilediğini kaydetti. Bölgede Türkiye'nin büyük bir önem taşıdığını belirten Merkel, Ankara ve Berlin’in sıkı ve sağlam bir dostlukla birbirine bağlı olduğunu vurguladı.

Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir ise Erdoğan'ın seçim sonrası yaptığı uzlaşmacı mesajlara kuşkuyla yaklaştığını dile getirdi. Televizyon ve gazetelerdeki yorumlarda da Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesinin demokrasiye ve ülkenin uluslararası ilişkilerine olumsuz yansıyacağı şeklindeki görüşler ağır basıyor.

Nitekim Almanya’nın en çok izlenen haber programı Tagesthemen’de yer verilen yorumda, Erdoğan'ın Çankaya'ya seçilmesinin ‘anti-demokratik gelişmelerin önünü açacağı ve Türkiye’nin Putin'in Rusyası'na benzer bir rejime dönüşeceği’ tezi yer aldı.

Ülkenin en yüksek tirajlı gazetesi Bild, Erdoğan’ın bundan sonraki süreçte ‘burnu havada bir otokrat olup zamanla despotlaşabileceğini ve yüzünü doğuya dönüp Türkiye’yi Doğu Akdeniz’in güç merkezi haline getirmeye çalışabileceğini’ savunuyor.

Haftalık Der Spiegel’in internet sayfasında ‘Türkiye güçlü adamı seçti’ başlıklı yorumda ise Erdoğan’ın balkon konuşmasında toplumdaki kutuplaşmayı bertaraf edeceğine yönelik mesajlar vermediği, aksine yeni Türkiye vizyonunu Ankara'daki rejime otoriter bir çehre kazandırarak gerçekleştirmesinin beklendiği öne sürülüyor.

Almanya Türk Toplumu Eşbaşkanı Safter Çınar Alman kamuoyundaki kaygıların nedeninin Türkiye’de son dönemde yaşanan kutuplaşmanın buraya da yansıması endişesi olduğunu belirtiyor.

Sokakta Amerika’nın Sesi Türkçe’nin mikrofonuna konuşan vatandaşlar arasında Erdoğan’nın Çankaya’ya seçilmesine sevinenler olduğu gibi Türkiye'nin belirsiz bir geleceğe doğru yol aldığını düşünenler de var.

Almanya’da cumhurbaşkanlığı seçimi kapsamında tartışılmaya devam edilen bir diğer konu ise, diğer ülkelerde de olduğu gibi Almanya’da da Türk seçmenlerin ilk kez sandık başına gittikleri seçime pek ilgi göstermemeleri.

Yaklaşık 2,8 milyon yurtdışı seçmenden, seçme hakkını kullanan Türk vatandaşların oranı yüzde 8,3'le sınırlı kaldı. Yaklaşık 1 milyon 400 bin Türk seçmenin bulunduğu Almanya’da ise bu oran yüzde 7 ile daha da düşük oldu.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine özellikle Almanya’da çok daha yüksek bir katılım bekleniyor ve geleneksel olarak AKP’ye daha yakın olan Türk seçmenlerin sandığa akın edeceği yorumları yapılıyordu.

Almanya’daki sandıklarda kullanılan 98.056 oyun dağılımına göre Recep Tayyip Erdoğan’a yüzde 69 oranında oy çıktı. Ekmeleddin İhsanoğlu’na Almanya seçmeninden yüzde 23,5 oy gitti. Selahattin Demirtaş ise Almanya seçmeninin yüzde 7,35’inin oyunu almayı başardı.

Katılımın çok düşük olması Türklerin ülkelerindeki siyasi gelişmelere eskisi kadar ilgi duymadıkları şeklinde yorumlanırken, AKP’ye yakınlığı ile bilinen Avrupa Türk Demokratlar Birliği’nin Başkanı Süleyman Çelik oy verme işleminin randevu sistemine bağlanmasını, yurtdışındaki düşük katılımın en büyük nedeni olarak görüyor.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:28 0:00
Linki indirmek için

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG